24 Հոկտեմբեր 2018 - 08:50 AMT
Փաշինյան. Պուտինը Գյումրիում տեսնելով մարդկանց վատ հագուկապը, հրահանգել է տրամաբանական գնով գազ վաճառել
ՀՀ վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանը ԱԺ-ում անդրադարձել է գազի սակագնի վերանայման նպատակով աշխատանքային խումբ ստեղծելու՝ իր և Ռուսաստանի Դաշնության նախագահ Վլադիմիր Պուտինի միջև պայմանվորվածությանը:
Նա նշել է, որ քննարկման ժամանակ Պուտինն իրեն ասել է, որ 2014 թվականին Գյումրի իր այցի ընթացքում, տեսնելով մարդկանց սոցիալական վատ վիճակը, անձամբ է հրահանգել է խելամիտ գնով բնական գազ վաճառել ՀՀ-ին:
Ըստ Փաշինյանի, երբ հայտնել է Պուտինին, որ ՌԴ-ից մատակարարվող գազն այլ գնով է մտնում երկիր, բայց բոլորովին այլ սակագնով է հասնում սպառողին, վերջինս զարմացել է:
«Նա այդ ժամանակ հիշեց Գյումրի իր այցը: Ինձ ասաց, որ այդ ժամանակ մարդկանց հագուկապից զգացել է, որ վատ սոցիալական պայմաններում են ապրում, այդ ժամանակ անձամբ հրահանգել է, որ գինը սպառողների համար տրամաբանական լինի», – ասել է Փաշինյանը՝ հավելելով, որ պայմանավորվել են հասկանալ, թե ինչ է կատարվում և գալ եզրահանգումների:

Исполняющий обязанности премьер-министра Республики Армения Никол Пашинян затронул вопрос договоренности с президентом РФ Владимиром Путиным о создании рабочей группы по изучению компонентов, влияющих на формирование цены на газ.
По словам Пашиняна, в ходе беседы Путин сказал ему, что во время своего визита в Гюмри в 2014 году, увидев плохое социальное состояние людей, он лично приказал продавать Армении газ по разумной цене.
Пашиняна отметил, что когда сообщил Путину о том, что поставляемый из России газ попадает в Армению по одной цене, а доходит до потребителя – по другой, президент РФ был удивлен.
«Тогда он вспомнил свой визит в Гюмри. Он мне сказал, что по одежде людей понял, что они живут в тяжелых социальных условиях , и тогда лично приказал, чтобы цена (на газ) для пользователей была логичной»,- рассказал Пашинян, добавив, что с Путиным договорились понять, что происходит, и прийти к выводам.
Ранее стало известно, что в Армении создана рабочая группа, которая займется изучением компонентов, влияющих на формирование цены на газ. Рабочую группу возглавил вице-премьер республики Мгер Григорян. В ее состав вошли 8 человек – министр энергетических инфраструктур и природных ресурсов Артур Григорян, генеральный директор компании «Газпром Армения» Грант Тадевосян и другие.