Հոկտեմբերի 15-ին ՀՀ վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանը հանդիպել է Հայաստան ժամանած ԱՄՆ նախագահի Ազգային անվտանգության հարցերով խորհրդական Ջոն Բոլթոնի հետ: Իր ֆեյսբուքյան էջում Փաշինյանը, գրել է, որ Բոլթոնի հետ բանակցություններն անցել են «խիստ դրական մթնոլորտում»:
«Կարծում եմ՝ Հայաստան-ԱՄՆ հարաբերությունները նույնպես նոր մակարդակի բարձրացնելու իրական հնարավորություն կա: Եվ մենք պատրաստ ենք օգտվել այդ հնարավորությունից»,- գրել է վարչապետի պաշտոնակատարը:
Ավելի վաղ Բաքվում Բոլթոնը հայտարարել էր, որ Ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորումը ռազմավարական կարևորություն ունի: Նա նշել է նաև, որ մտադիր է ավելի մանրակրկիտ ծանոթանալ հարցին:

25 октября исполняющий обязанности премьер-министра Армении Никол Пашинян встретился с советником президента США по вопросам национальной безопасности Джоном Болтоном. На своей странице в соцсети Facebook Пашинян написал, что переговоры прошли в чрезвычайно положительной атмосфере.
«Считаю, что есть реальная возможность поднять отношения Армении с США на новый уровень. И мы готовы воспользоваться этой возможностью», – отметил Пашинян.
Советник президента США по национальной безопасности Джон Болтон вечером 24 октября прибыл в Армению. 25 октября он проведет встречи с секретарем Совета безопасности Арменом Григоряном, и.о. министра обороны Давидом Тонояном, и.о. главы МИД Зограбом Мнацаканяном.