25 Հոկտեմբեր 2018 - 11:04 AMT
ԱՄՆ նախագահի Ազգային անվտանգության հարցերով խորհրդական Ջոն Բոլթոնը Երևանում հայտարարել է, որ ՀՀ նախագահի հետ հանդիպմանն անդրադարձել է Հայաստանի կողմից Սիրիային մարդասիրական օգնություն ցուցաբերելու հարցին։
Նա նշել է թե հանդիպման ընթացքում ՀՀ նախագահն ասել է, որ օգնությունը լինելու է մարդասիրական աջակցությունը։ «Նախագահը նշել է, որ այն ռազմական ուղղվածություն չի ունենալու։ Ցանկացած երկրի, ցանկացած կողմի համար սխալ կլինի, եթե ռազմական ներգրավվածություն ունենա։ Այս պահին արդեն իսկ 7-8 մարտնչող կողմ կա և այլ երկրի համար այնտեղ որպես կողմ ներգրավվելը, կարծում եմ, սխալ է», – նշել է Ջոն Բոլթոնը, հայտնում է Aysor.am-ը։
«ԱՄՆ-ն նույնպես մարդասիրական աջակցություն ցուցաբերում է: Այն պետք է քաղաքական հարաբերությունների վրա իր ազդեցությունը չունենա՝ մի կողմից ռեժիմի մասով, մյուս կողմից՝ ահաբեկիչների։ Լայնածավալ մարդասիրական աջակցություն է այստեղ իրականացվում», – ասել է Բոլթոնը։
Ավելի վաղ ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարել էր, որ Սիրիայում հայ-ռուսական համատեղ մարդասիրական նախագիծ է իրականացվելու, որն իր բնույթով աննախադեպ է լինելու:Առաքելության հիմնական շարժառիթը Սիրիայի Հալեպ քաղաքի հայությանը մարդասիրական աջակցություն ցուցաբերելն է: ՀՀ պաշտպանության նախարար Դավիթ Տոնոյանն իր հերթին ասել է, որ իրիա մեկնող ՀՀ զինված ուժերի անձնակազմում հումանիտար ոլորտի մասնագետներ են լինելու: «Զինված ուժերի հումանիտար ոլորտի մասնագետներ են՝ բժիշկներ, հումանիտար ականազերծողներ, իրենց գործունեության ապահովման համար նաև անվտանգության անձնակազմ է ներգրավված լինելու»,- ասել է Դավիթ Տոնոյանը՝ հավելելով, որ Սիրիայում հումանիտար գործողություններին մասնակցությունը բխում է ՀՀ ազգային շահերից։Խոսքը մոտ 100 մասնագետի մասին է:

25 Октябрь 2018 - 12:15 AMT
Помощник президента США по вопросам национальной безопасности Джон Болтон на встречах с руководством Армении обсудил отправку Арменией гуманитарной миссии в Сирию. Об этом он заявил на пресс-конференции в Ереване.
«Для любой страны, стороны будет неверным решение о военном участии (в сирийском конфликте). Там уже семь-восемь противоборствующих сторон, и вовлечение какой-либо новой страны станет неверным решением», – отметил Болтон, пишет Aysor.am.
«США также оказывают гуманитарное содействие, и это не должно влиять на политические отношения. На встрече президент Армении заявил, что миссия не будет иметь военного направления», – сказал Болтон.
В сентябре министр иностранных дел Армении Зограб Мнацаканян в Нью-Йорке на встрече со специальным посланником генерального секретаря ООН по Сирии Стаффаном де Мистурой заявил, что Армения неоднократно выражала серьезную обеспокоенность в связи с кризисом в Сирии и безопасностью армян в этой стране. Он подчеркнул, что Армения готова продолжить и расширить гуманитарную миссию, направленную на удовлетворение нужд армянской общины Сирии.
Ранее стало известно, что подразделение ВС Армении, направляющееся в Сирию, будет состоять из специалистов гуманитарной сферы. Число военнослужащих, отправляемых в Сирию в рамках гуманитарной миссии, составит порядка 100 человек.