Հայաստանը մեծ պատմություն ունեցող երկիր է, որը կարող է ապշեցնել ձեզ: Այդ մասին գրում է ամերիկյան The New York Times-ը սեպտեմբերին «Մետրոպոլիտեն» թանգարանում բացված «Արմենիա» ցուցահանդեսի մասին: Ցուցահանդեսում ներակայացված են Հայ Առաքելական եկեղեցու գանձերն ու 4-12-րդ դարի հայ արվեստի նմուշները:
«Հայաստանը մեծ պատմություն ունեցող երկիրը, որը կարող է ապշեցնել ձեզ: 2018-ի գարնանը մենք իմացանք, որ այդ երկրի ապագան կարող է նույնքան հագեցած լինել, որքան անցյալն է: Դա շատ լավ ժամանակաշրջան էր «Մետրոպոլիտեն» թանագարանում բացված ցուցահանդեսի համար, որտեղ ներկայացված են արվեստի նմուշներ, ձեռագրեր և հոգևոր ժառանգության նմուշներ»,-գրում է հոդվածի հեղինակ Ջեյսոն Ֆարագոն:
Հեղինակը հոդվածում ներկայացնում է թանգարանում ցուցադրված որոշ նմուշների, Հայաստանում քրիստոնեության տարածման, հայոց գրերի ստեղծման և մշակույթի զարգացման պատմությունը:
Հոդվածի հեղինակը նշում է նաև, որ 2018-ի գարնանը, թավշյա հեղափոխության ժամանակ Հայաստանի երիտասարդությունը ցույց տվեց, որ հայոց պատմության մատյանը շարունակվում է գրվել և երկիրը դեպի ապագան է նայում:
«Արմենիա» ցուցահանդեսի ցուցադրությունը հիմնականում կազմված է Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնի թանգարանի, Մատենադարանի և Պատմության թանգարանի նմուշներից, նաև ներառվել են Երուսաղեմի Սուրբ Հակոբյանց եկեղեցու, Մեծի Տանն Կիլիկիո կաթողիկոսության, Մխիթարյան միաբանությունում պահվող հայ միջնադարյան մշակույթի որոշ գանձեր: Ցուցադրությունը նվիրված է հայ ժողովրդի գեղարվեստական և մշակութային ձեռքբերումներին համաշխարհային համատեքստում: Ցուցադրությանը ներկայացված է թվով 140 նմուշ:
Նյու Յորքի «Մետրոպոլիտեն» թանգարանում Հայաստանին նվիրված ցուցահանդեսը կտևի մինչև 2019-ի հունվարի 13-ը:

26 Октябрь 2018 - 13:49 AMT
Армения – страна с богатой историей, которая может ошеломить вас. Об этом говорится в статье американского издания The New York Times, посвященного выставке «Армения», открывшейся в сентябре 2018 года в музее Метрополитен, где были представлены святыни Армянской церкви и образцы армянского искусства IV-XVIII веков.
«Весной этого года мы узнали, что ее (Армении) будущее может быть столь же насыщенным, как и прошлое. Это стало очень подходящим периодом для «Армении». Выставка, посвященная искусству, рукописям, текстилю и религиозным артефактам в музее Метрополитен, добавила неожиданные главы в драматическую историю страны», – отметилавтор статьи Джейсон Фараго.
Издание рассказало о представленных на выставке экспонатах, истории распространения в Армении христианства, создания армянского алфавита и развития культуры. По словам автора, еще ни один музей не посвящал такую большую выставку армянскому искусству.
В статье также упомянута бархатная революция в Армении весной 2018 года, в ходе которой «молодые люди в Армении доказали, что рукопись армянской истории все еще пишется и страна продолжает смотреть в будущее».
На выставке в Метрополитен представлено 140 экспонатов, в том числе 34 экспоната из Музея истории Армении, 20 экспонатов из Эчмиадзина и 28 экспонатов из Матенадарана. Есть экспонаты, которые выставляются в первый раз. Выставка продлится до 13 января 2019 года.