Նիկոլ Փաշինյանը ցավակցական հեռագիր է հղել ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփին Փիթսբուրգի սինագոգում տեղի ունեցած ողբերգության կապակցությամբ, որի հետևանոքով զոհվել են մեկ տասնյակից ավելի մարդիկ:
Ցավակցական հեռագրում, մասնավորապես, ասված է. «Խորը ցավով տեղեկացանք Փիթսբուրգի սինագոգում մեկ տասնյակից ավելի անմեղ մարդկանց կյանքը խլած հարձակման մասին։ Խստորեն դատապարտում ենք բռնության ու անհանդուրժողականության այս զազրելի դրսևորումը և մեր համերաշխությունը հայտնում աշխարհում այլատյացության դեմ միասնական պայքար մղելու կոչերին։Հայաստանի ժողովրդի և անձամբ իմ անունից խորին ցավակցություն եմ հայտնում Ձեզ և ամերիկյան ողջ ժողովրդին։ Խնդրում եմ սփոփանքի և տոկունության խոսքեր փոխանցել զոհվածների և վիրավորների հարազատներին»։
Հոկտեմբերի 27-ին, շաբաթօրյա աղոթքի ժամանակ, զինված անձը ներխուժել է Փիթսբուրգի սինագոգ և 11 մարդ սպանել, ևս 6-ը վիրավորվել է։ Ատելության հողի վրա սպանությունների համար մեղադրանք է առաջադրվել Ռոբերտ Բոուերսին։ Նախագահ Դոնալդ Թրամփը ասել է, որ հասնելու է նրան, որ նմանատիպ հանցագործությունները մահապատժով պատժվեն։ Այս միջադեպը ամենաարյունահեղ հակասեմական հարձակումն են համարում ԱՄՆ-ում վերջին տասնամյակների ընթացքում։

Исполняющий обязанности премьер-министра Армении Никол Пашинян направил телеграмму соболезнования президенту США Дональду Трампу в связи со стрельбой в синагоге в Питтсбурге, ставшей причиной гибели более десятка людей. Об этом сообщает пресс-служба правительства РА.
«С глубокой скорбью узнал о нападении на синагогу в Питтсбурге, ставшим причиной гибели более десятка людей. Мы решительно осуждаем это ужасное проявление насилия и нетерпимости, выражаем нашу солидарность с призывом к общей борьбе против ксенофобии в мире.
От имени народа Армении и от себя лично выражаю глубокие соболезнования Вам и всему американскому народу. Прошу передать слова утешения и пожелания стойкости родственникам погибших и раненых»,- отметил Пашинян.
В американском городе Питтсбург (штат Пенсильвания) 27 октября мужчина устроил стрельбу в синагоге. 11 человек погибли, еще 6 получили ранения. По словам источника, стрелявший кричал: «Все евреи должны умереть».
Через 12 минут после начала стрельбы преступник сдался прибывшим на место событий сотрудникам полиции. 46-летнему стрелку предъявлены обвинения по 29 пунктам. Ранее в Минюсте США заявили, что мужчине может грозить наказание вплоть до смертной казни.