Բրիտանական Quacquarelli Symonds (QS) ընկերությունը հրապարակել է Արևելյան Եվրոպայի և Կենտրոնական Ասիայի առաջատար բուհերի վարկանիշը, որտեղ ընդգրկված է նաև Երևանի պետական համալսարանը (ԵՊՀ):
Հայաստանի առաջատար բուհը 151-160-րդ դիրքում է՝ բարելավելով 2017-ի ցուցանիշը, երբ 181-190 դիրքում էր:Ցուցակում 300 բուհ է ընդգրկված:
Վարկանիշում հայաստանյան ևս 2 բուհ է ընդգրկված՝ Ռուս-hայկական (Սլավոնական) համալսարանը, որը 191-200 դիրքում է, և Հայաստանի Ամերիկյան համալսարանը, որը 201-250-րդ դիրքում է:
Առաջին հորիզոնականում Լոմոնոսովի անվան Մոսկվայի պետական համալսարանն է, 2-ում՝ Նովոսիբիրսկի պետական համալսարանը, 3-ում՝ Սանկտ Պետերբուրգի պետական համալսարանը:
Բրիտանական Quacquarelli Symonds (QS) ընկերությունը հիմնվել է 1990-ին: Այն մասնագիտանում է կրթության և արտերկրում ուսուցման վրա և ամեն տարի կազմում է համալսարանների միջազգային վարկանիշեր: Ընկերության մասնագետները դասակարգում են ուսումնական հաստատություններն ըստ 10 ցուցանիշի:

Британская компания Quacquarelli Symonds (QS) опубликовала рейтинг лучших вузов Восточной Европы и Центральной Азии. В список вошел и Ереванский государственный университет (ЕГУ).
В обновленном рейтинге ЕГУ занял 151-160 места, улучшив позиции в сравнении с 2017 годом, когда университет был на 181-190 местах.
Всего с рейтинг вошли 300 вузов. Первое место занял Московский государственный университет им. М.В. Ломоносова, второе – Новосибирский госуниверситет, третье – Санкт-Петербургский государственный университет.
Основанная в 1990 году компания Quacquarelli Symonds специализируется на образовании и обучении за рубежом и составляет ежегодные международные рейтинги университетов. Специалисты QS анализируют учебные заведения по десяти показателям, определяющим их приоритеты.