Հայաստանի համար Իրանի հետ ավանդական բարիդրացիական հարաբերությունները կենսական նշանակություն ունեն: Այդ մասին հայտարարել է ԱԳՆ մամուլի խոսնակ Աննա Նաղդալյանն՝ անդրադառնալով Իրանի դեմ սահմանված ԱՄՆ պատժամիջոցներին:
ԱՄՆ-ն նոր պատժամիջոցներ է սահմանել Իրանի դեմ, որոնց երկրորդ փաթեթն ուժի մեջ է մտել նոյեմբերի 5-ին:
«Ուշադրությամբ հետևում ենք այս ուղղությամբ տեղի ունեցող զարգացումներին և մշտական կապի մեջ ենք այս գործընթացում ներգրավված բոլոր կողմերի հետ: Մենք հստակորեն ներկայացնում ենք մեզ հուզող հարցերը և մտահոգությունները»,-ասել է ԱԳՆ ներկայացուցիչը:
Նա հավելել է, որ այժմ իրականացվում է Հայաստանի վրա Իրանի դեմ կիրառված պատժամիջոցների հետևանքների համապարփակ փորձագիտական ուսումնասիրություն, հայտնում է ԱԳՆ մամուլի ծառայությունը:
ՀՀ արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ Կարեն Նազարյանն իր հերթին խորհրդարանում 2019-ի բյուջեի քննարկման ժամանակ հայտարարել էր, որ Հայաստանի հարաբերությունները որևէ երկրի հետ չեն զարգանում երրորդ երկրների հետ հարաբերությունների հաշվին: «Մենք փոխգործակցությունը Իրանի հետ չենք իրականացնում ԱՄՆ-ի հետ մեր գործընկերության հաշվին: Դա պահանջում է բավականին մեծ կենտրոնացում՝ դիվանագիտական, քաղաքական, նաև տնտեսական փոխգործակցության տեսանկյունից, մանավանդ, երբ ուժի մեջ են միջազգային պատժամիջոցները»,- նշել է նա:
Ավելի վաղ ՀՀ վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանը, ԱԺ-ում անդրադառնալով ԱՄՆ նախագահի Ազգային անվտանգության հարցերով խորհրդական Ջոն Բոլթոնի՝ Իրանի շուրջ «օղակը սեղմելու» մասին հայտարարությանը, ասել է, որ վերջինիս հետ հանդիպմանն ասել է, որ Իրանի և Վրաստանի հետ ՀՀ-ի առանձնահատուկ հարաբերությունները դուրս են աշխարհաքաղաքական որևէ ազդեցությունից:

Для Армении жизненно важное значение имеют традиционные добрососедские отношения с Ираном. Об этом заявила пресс-секретарь МИД Армении Анна Нагдалян, комментируя введенные против Ирана санкции США
«Внимательно следим за развитиями, происходящими в этом направлении, и находимся на постоянной связи со всеми сторонами, вовлеченными в эти процессы. Мы четко представляем волнующие нас вопросы и обеспокоенности», – отмечается в заявлении Нагдалян, размещенном на сайте МИД.
По ее словам,в настоящее время проводится всеобъемлющий экспертный анализ последствий примененных против Ирана санкций для Армении.
5 ноября вступили в силу санкции США против Ирана. В первую очередь они затрагивают экспорт иранской нефти. США ранее обещали довести экспорт иранской нефти до нуля, призывая другие страны отказаться от ее закупок. Всего минфин США внес в санкционный список более 700 лиц, организаций, самолетов и кораблей Ирана.
Президент Ирана Хасан Роухани заявил, что страна попытается прорвать введенные в отношении нее санкции, продолжая продавать свою нефть. «Америка хотела довести до нуля продажи иранской нефти…, но мы продолжим продавать нашу нефть, чтобы прорвать санкции», – говорил он. Роухани подчеркивал, что Иран заставит США пожалеть об этом шаге.