7 Նոյեմբեր 2018 - 08:08 AMT
Հայաստանում հայտարարված համաներումը տարածվել է նաև Հայաստանում պատիժը կրող որոշ օտարերկրացիների վրա: Մանավորապես ազատ է արձակվել Իրանի 7 քաղաքացի, հայտնում է IRNA գործակալությունը:
Երևանում Իրանի դեսպանությունը գործակալությանը պարզաբանել է, որ այդ քայլը պայմանավորված է Իրան-Հայաստան բարեկամական կապերով և դրանք զարգացնելու ցանկությամբ: Դեսպանատունը հայտնել է նաև, որ ՀՀ և Իրանի համատեղ համաներման շրջանակում կարող են ազատ արձակվել կամ արտահանձնվել Հայաստանում պատիժը կրող նաև այլ իրանցիներ:
Նոյեմբերի 3-ին նախագահ Արմեն Սարգսյանը ստորագրել է Ազգային ժողովի ընդունած «Էրեբունի-Երևանի հիմնադրման 2800-ամյակի և Հայաստանի առաջին հանրապետության անկախության հռչակման 100-ամյակի կապակցությամբ քրեական գործերով համաներում հայտարարելու մասին» օրենքը։
Համաներումն ընդհանուր առմամբ կտարածվի մոտ 6500 անձի վրա, 650 դատապարտյալ ազատ կարձակվի, կկրճատվի մի քանի հարյուր դատապարտյալների պատժաչափը։

7 Ноябрь 2018 - 11:06 AMT
В рамках объявленной в Армении амнистии на свободу вышли также некоторые иностранные граждане, в том числе – 7 граждан Ирана.
Посольство Ирана в Армении сообщило, что данный гуманный акт обусловлен армяно-иранскими дружескими связями и планами укрепить их, пишет агентство IRNA.
В посольстве добавили, что в рамках амнистии рассматриваются возможности освобождения или экстрадиции и прочих граждан Ирана, отбывающих наказание в Армении.
Национальное собрание Армении ранее одобрило во втором чтении проект закона об объявлении амнистии в связи с 2800-летием Еревана и 100-летием Первой Республики. Амнистия распространяется на 6500 человек, 650 из которых выйдут на свободу.