8 Նոյեմբեր 2018 - 08:29 AMT
Կառավարության նոյեմբերի 8-ի նիստում հաստատվել է Հայաստանի Հանրապետության նախագահի նստավայրը Մաշտոցի 47 հասցեից Բաղրամյան 26 տեղափոխելու մասին որոշումը. վարչապետի նստավայրը՝ Բաղրամյան 26-ից կտեղափոխվի Հանրապետության հրապարակ Կառավարական տուն 1 հասցե:
«Կառավարությունն առաջարկում է «Պաշտոնատար անձանց գործունեության ապահովման սպասարկման և սոցիալական երաշխիքների մասին» օրենքում կատարել փոփոխություն և Հանրապետության նախագահի նստավայրը Մաշտոցի, 47 հասցեից տեղափոխել Բաղրամյան, 26, իսկ վարչապետի նստավայրը Բաղրամյան, 26 հասցեից տեղափոխել Հանրապետության հրապարակ, Կառավարության տուն, համար 1»,- ասել է ՀՀ արդարադատության նախարարի պաշտոնակատար Արտակ Զեյնալյանը:
Ընթացիկ տարվա ապրիլի ամսին՝ Թավշյա հեղափոխությունից առաջ, ՀՀ երրորդ նախագահ Սերժ Սարգսյանի վարչապետությանն ընդառաջ, կառավարությունը որոշել էր նախագահի նստավայրը տեղափոխել Բաղրամյան 26-ից՝ այն տալով վարչապետին: Արդյունքում ՀՀ վարչապետն ունենալու էր երկու նստավայր:

8 Ноябрь 2018 - 10:11 AMT
Правительство Армении на заседании 8 ноября одобрило законодательную инициативу о возвращении резиденции президента РА на Баграмяна 26 с Маштоца 47.
«Законопроектом предлагается внести поправки в закон Республики Армения «Об обеспечении деятельности, обслуживании и социальных гарантиях должностных лиц и перенести резиденцию президента Республики Армения с Маштоца 47 на Баграмяна 26, а резиденцию премьер-министра – с Баграмяна 26 на Площадь Республики, в правительственное здание №1»,- заявил исполняющий обязанности министра юстиции Армении Артак Зейналян.
Ранее резиденция президента Армении была на проспекте Баграмяна, однако после перехода Армении на правительственную форму правления третий президент РА Серж Саргсян, ставший премьером, оставил за премьер-министром резиденцию на Баграмяна 26.