ՀՀ Պաշտպանության նախարարի պաշտոնակատար Դավիթ Տոնոյանը լրագրողների հետ հանդիպմանն ասել է, որ հայկական կողմը շվեդական JAS-39 Gripen կործանիչների ձեռքբերման վերաբերյալ այս պահին որևէ որոշում չունի:
«Ուսումնասիրում ենք բոլոր ստացվող առաջարկություններն, ու որոշումները կայացվում են համապատասխան գնի, որակի մատակարարման ժամկետների: Որևիցե որոշում շվեդական JAS-39 Gripen կործանիչների վերաբերյալ այս պահին չկա», – ասել է Տոնոյանը:
Տոնոյանն ասել է նաև, որ կործանիչների գնման ընտրությունն «արդեն իսկ կատարված է, լուծվում են որոշ ֆինանսատնտեսական խնդիրներ»: Նա նշել է՝ «հնարավոր է, որ խոսքը ՍՈՒ 30-ների մասին է»:
Ավելի վաղ ՀՀ պաշտպանության նախարարությունից PanARMENIAN.Net ինհայտնեցին, որ Հայաստանի Հանրապետությունը քննարկում է շվեդական JAS-39 Gripen կործանիչների ձեռքբերումը:
Նշվում է, որ բազմաֆունկցիոնալ օդուժի ստեղծման նպատակով քննարկվում է նաև այլ երկների արտադրության կործանիչ ինքնաթիռների ձեռքբերման հարցը:

Исполняющий обязанности министра обороны Армении Давид Тоноян заявил, что оборонное ведомство республики пока не приняло решения по вопросу приобретения шведских истребителей JAS-39 Gripen. Тоноян сообщил об этом 12 ноября журналистам.
«Изучаем все поступающие предложения, решения принимаются на основе соответствующей цены, качества и сроков поставок. Конкретного решения по истребителям на данный момент нет»,- заявил Тоноян.
По его словам, однако есть другое предложение от другого партнера, которое серьезно изучается
«Решение будет принято в ближайшее время», – отметил Тоноян. Он отметил, что выбор истребителей уже сделан, и не исключил, что речь может идти о российских Су-30.
Ранее в ответ на запрос PanARMENIAN.Net сообщили, что Республика Армения обсуждает приобретение шведских истребителей JAS-39 Gripen.