20 Նոյեմբեր 2018 - 09:56 AMT
Հայկական ու ադրբեջանական զինված ուժերի շփման գծում տիրող հարաբերական անդորրը Դուշանբեում ՀՀ և Ադրբեջանի ղեկավարների պայմանավորվածությունների արդյունքն է։ Այդ մասին հայտարարել է ՀՀ վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանը մամուլի ասուլիսի ժամանակ։
«Օպերատիվ կապը պայմանավորվածությունների հարակից բաղադրիչներից մեկն է։ Կապի վերաբերյալ տարբեր քննարկումներ էլ եղան՝ ոմանք ընկալել էին, թե ես ու Ադրբեջանի նախագահն առավոտից երեկո չաթ ենք անում: Իհարկե, դա այդպես չէ, ըստ անհրաժեշտության, ներկայացուցիչների միջոցով տեղեկատվություն է փոխանցվում»,-ասել է նա։
Նա հավելել է, որ ընկալում կա, որ բանակցային գործընթացին տիրապետել են սահմանափակ թվով մարդիկ։ «Այս մոտեցումը սխալ եմ համարում․ կարծում եմ, գործընթացին պիտի տիրապետի հնարավորինս շատ մարդ։ Կարծում եմ, որ հայ ժողովուրդն Արցախի վերաբերյալ բանակցային գործընթացից և բովանդակությունից տեղեկացված է առավել, քան երբևէ, և այս մոտեցումը շարունակվելու է», – ասել է նա։
Ավելի վաղ Դուշանբեում ԱՊՀ գագաթնաժողովի ընթացքում Հայաստանի վարչապետ ՆԻկոլ Փաշինյանի և Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի միջև հանդիպում է տեղի ունեցել, որի ընթացքում հաջողվել է հասնել պայմանավորվածությունների, որոնց իրականացումը կնպաստի խաղաղ գործընթացի համար համապատասխան մթնոլորտի ձևավորմանը:

20 Ноябрь 2018 - 10:27 AMT
Относительное спокойствие на линии соприкосновения вооруженных сил Армении и Азербайджана является результатом договоренностей, достигнутых лидерами Армении и Азербайджана в Душанбе. Об этом заявил 20 ноября на пресс-конференции исполняющий обязанности премьер-министра Армении Никол Пашинян.
«Оперативная связь является одним из компонентов соглашения. По поводу этой связи были различные обсуждения, некоторые поняли, будто я и президент Азербайджана с утра до вечера общаемся в чате. Конечно, это не так, если есть необходимость, информация передается через представителей»,- сказал Пашинян.
Он добавил, что бытует мнение, будто в переговорном процессе участвует ограниченное число людей.
«Я нахожу этот подход неправильным. Я думаю, что в этом процессе должно быть задействовано как можно больше людей. Думаю, что армянский народ более чем когда-либо информирован о переговорном процессе по Арцаху и его содержании, и этот подход будет продолжаться», – отметил и.о. премьера.
Ранее Никол Пашинян и президент Азербайджана Ильхам Алиев в ходе очередного заседания Совета глав государств СНГ в Душанбе договорились о создании оперативной связи на линии соприкосновения ВС двух стран в Арцахе. «Получился определенный предметный разговор, и в результате этого мы зафиксировали ряд важных пунктов. Мы договорились, что поручим нашим министрам обороны предпринять конкретные шаги по снижению напряженностина границе. Речь о шагах по предотвращению приграничных инцидентов. Считаю, что это важная договоренность», – сказал Пашинян.