Մոսկվայի Բախրուշինի անվան Պետական կենտրոնական թատերական թանգարանում կբացվի «Մարտիրոս Սարյանից մինչև Վլադիմիր Մարտիրոսով» ցուցահանդեսը, որը Թատերարվեստի երկրորդ բիենալեի ծրագրի մաս է կազմում:
Ցուցահանդեսը կբացվի նոյեմբերի 23-ինև կգործի մինչև 2019-ի հունվարի 6-ը:
Ցուցահանդեսի նպատակն է հանրությանը ներկայացնել հայկական թատերական դեկորատիվ արվեստը, գրում է «Կուլտուրա ՌՖ»-ը:
Ցուցահանդեսի կուրատորներ Մարինա Բաղդասարյանի և Դմիտրի Ռոդիոնովի ուշադրության կենտրոնում են հայ արվեստի ականավոր գործիչներ Վազգեն Սուրենյանցի, Գեորգի Յակուլովի, Մարտիրոս Սարյանի, Միխայիլ Առուտչյանի, Ստեփան Տերյանի, Մինաս Ավետիսյանի և այլոց գործերը: Հատուկ շեշտադրում է արվել ժամանակակից գործիչների՝ Մարինա Ազիզյանի, Ստեփան Զոհրաբյանի, Վլադիմիր Մարտիրոսովի ստեղծագործության վրա:
Ցուցադրվելու են դեկորացիաների և հանդերձանքի էսքիզներ, ներկայացումների մակետներ, աֆիշներ և ներկայացումների ծրագրեր, այդ թվում 1939-ի Հայկական արվեստի դեկադայի և 1956 թվականի Հայկական արվեստի դեկադայի աֆիշներ և ծրագրեր, ինչպես նաև լուսանկարներ:

В Государственном центральном театральном музее имени А. А. Бахрушина в Москве открывается выставка «От Мартироса Сарьяна до Владимира Мартиросова», которая является частью программы II Биеннале театрального искусства.
Выставка откроется 23 ноября и продлится до 6 января 2019 года.
Цель выставки – познакомить широкую аудиторию с армянским театрально-декорационным искусством, пишет «Культура.РФ».
В центре внимания кураторов Марины Багдасарян и Дмитрия Родионова – выдающиеся представители армянского искусства: Вазген Суренянц, Георгий Якулов, Мартирос Сарьян, Михаил Арутчьян, Саркис Арутчян, Степан Тарьян, Минас Аветисян и другие. Особый акцент сделан на творчестве современников – Марины Азизян, Степана Зограбяна, Владимира Мартиросова.
В экспозиции – эскизы декораций и костюмов, макеты спектаклей, афиши и программки спектаклей, в том числе афиши и программки Декады армянского искусства 1939 года и Декады армянского искусства 1956 года, а также фотографии.