«Հայաստանի հանրապետական կուսակցության» համամասնական ցուցակի առաջին համար Վիգեն Սարգսյանը հեռուստաբանավեճի է կանչել ՀՀ վարչապետի պաշտոնակատար, «Իմ քայլը» դաշինքի առաջնորդ Նիկոլ Փաշինյանին:
«Պահպանելով ընտրություններին մասնակցող բոլոր կուսակցությունների 1-ին համարների՝ Հանրայինում կազմակերպվող բանավեճին մասնակցելու հանձնառությունս, այնուամենայնիվ անհրաժեշտ եմ համարում առանձին երկկողմ բանավեճ ՀՀԿ – «Իմ քայլը» ձևաչափով` 1-ին համարների մակարդակով: Առաջարկում եմ բանավեճն անցկացնել երեք հեռուստաալիքով (Հանրային և մեկական Ձեր և իմ ընտրությամբ), երկու հաղորդավարով (մեկական` Ձեր և իմ ընտրությամբ), 4–6 թեմաներով (կեսը Ձեր, կեսն էլ իմ ընտրությամբ), իրար հարցեր ուղղելու հնարավորությամբ: Հաշվի առնելով Ձեր գերծանրաբեռնվածությունը` բանավեճի օրվա ընտրությունը թողնում եմ Ձեր հայեցողության», -գրել է Սարգսյանը:
Ավելի վաղ ՀՀ վարչապետի պաշտոնակատար, «Իմ քայլը» դաշինքի առաջնորդ Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարել էր նախընտրական քարոզարշավի ընթացքում բանավեճի մշակույթ ներդնելու մասին:

Первый заместитель председателя Республиканской партии Армении (РПА), возглавляющий предвыборный список РПА на предстоящих 9 декабря внеочередных выборах в Национальное собрание РА, бывший министр обороны республики Виген Саркисян пригласил исполняющего обязанности премьер-министра, лидера блока «Мой шаг» Никола Пашиняна на дебаты.
«Сохраняя приверженность участию в организованных на Общественном телеканале дебатах между 1-и номерами всех политсил, тем не менее, считаю необходимыми отдельные двусторонние дебаты в формате РПА – «Мой шаг» на уровне 1-х номеров предвыборных списков. Предлагаю дебаты провести по трем телеканалам (общественный и еще по телеканалу – на ваш и мой выбор), с двумя ведущими (по одному – на мой и ваш выбор), по 4-6 темам (половина – на ваш, половина – на мой выбор), с возможностью задавать друг другу вопросы», – написал Саркисян.