29 Նոյեմբեր 2018 - 07:31 AMT
Զինված ուժերի զինծառայողներին, այդ թվում նաև ժամկետային զինծառայողներին, տրված է լիովին ազատ ընտրելու հնարավորություն: Այդ մասին իր ֆեյսբուքյան էջում հայտարարել է ՀՀ ՊՆ մամուլի խոսնակ Արծրուն Հովհաննիսյանը:
Հաշվի առնելով զորամասերի տեղակայման վայրերը, նրանք ընտրելու են մոտակա ընտրատեղամասերում:
Հովհաննիսյանն անդրադարձել է նաև մամուլի հրապարակմանը, որի համաձայն Արցախում ծառայող զինվորները տեղեկացրել են ծնողներին, որ դեկտեմբերի 9-ին ընտրություններին մասնակցելու համար իրենց Գորիս և Կապան են տանելու, որտեղ կարող են հանդիպել նաև ծնողներին:
«Նման պնդումներն ավելի քան վիրավորական են մեր ժամկետային զինծառայողների հասուն գիտակցության և ինքնուրույնության նկատմամբ, որոնք վերջին տարիներին մի քանի անգամ, տարբեր էքստրեմալ իրավիճակներում ապացուցել են իրենց քաղաքական հասունությունը և կայացած անհատականություններ լինելու հանգամանքը»,-ասվում է գրառման մեջ:
Ավելի վաղ «168 ժամ» թերթը գրել էր, որ իր տեղեկություններով՝ Արցախում իրենց ծառայությունն իրականացնող զինծառայողները զանգահարում են ծնողներին՝ տեղեկացնելով, որ դեկտեմբերի 9-ին ընտրություններին մասնակցելու նպատակով իրենց տեղափոխելու են Գորիս և Կապան, որտեղ կարող են հանդիպել նաև իրենց ծնողների և հարազատների հետ:«Զինվորները ծնողներին ասել են, որ դա կազմակերպում է Նիկոլ Փաշինյանը՝ պայմանով, որ զինվորները կընտրեն «Իմ քայլը» դաշինքին: Մեր աղբյուրների փոխանցմամբ՝ սա համատարած բնույթ է կրում», – գրել էր թերթը:

Военнослужащие ВС Армении могут свободно сделать свой выбор в голосовании на предстоящих 9 декабря внеочередных выборах в Национальное собрание республики. Об этом написал на своей странице в Facebook пресс-секретарь министра обороны Армении Арцрун Ованнисян.
«Военнослужащим ВС, в том числе и военнослужащим срочной службы, предоставлена возможность абсолютно свободно сделать свой выбор», – отметил он.
Он также коснулся публикаций СМИ о том, что несущие службу в Арцахе военнослужащие звонят своим родителям и сообщают, что для участия в выборах 9 декабря их должны перевезти в Горис или Капан, где они смогут встретиться с родителями и родственниками.
«Подобные утверждения более чем оскорбительны по отношению к зрелому сознанию и самостоятельности наших военнослужащих срочной службы, которые в последние годы несколько раз, в различных экстремальных ситуациях доказывали свою политическую зрелость и тот факт, что они – состоявшиеся личности», – написал Ованнисян.