30 Նոյեմբեր 2018 - 07:32 AMT
Վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանը կարծում է, որ ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղարի հարցը ոչ էական է, քանի որ կան շատ ավելի էական հարցերը։
«ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղարի հարցը շատ փոքր և նույնսիկ ոչ էական հարց է։ Շատ ավելի էական են այն հարցերը, որոնք քննարկվում են այդ համատեքստում։ Մենք հետևողականորեն պաշտպանելու ենք Հայաստանի ու Արցախի շահը»,-Սևանում «Իմ քայլը» դաշինքի նախընտրական քարոզարշավի ժամանակ ասել է Փաշինյանը, հայտնում է Aysor.am-ը։
Նա նշել է, որ Հայաստանը ոչ թե վատթարացրել է որևէ մեկի հետ իր հարաբերությունները, այլ արձանագրել է «այն վատ և հեղինակազուրկ իրավիճակը, որում գտնվում է Հայաստանը, ինչը ժառանգել է այդ և ոչ միայն այդ կազմակերպություններում»։
«Մենք, ի տարբերություն նախորդ իշխանությունների, մտադիր չենք լռության մատնել մեր անվտանգության կենսական խնդիրները, մտադիր չենք համակերպվել այն իրողությունների հետ, որոնք տեղի են ունենում մեր շուրջ։ Մենք շատ կարևոր ենք համարում, որ ՀԱՊԿ–ում մենք հստակեցնենք մեր պարտավորությունները դաշնակիցների առաջ և դաշնակիցների պարտավորությունները մեր առաջ։ Մենք այս հարցերը բարձրացնում ենք մեր գործընկերների հարաբերությունները լավացնելու և զարգացնելու համար: Եթե մենք այդ խնդիրներին չանդրադառնանք, իրավիճակը գնալով ճահճանալու է և մեզ համար ստեղծելու են ավելի ու ավելի շատ խնդիրներ», – նշել է Փաշինյանը։
Նոյեմբերի 28-ին ՀՀ առաջին փոխվարչապետի պաշտոնակատար Արարատ Միրզոյանը Մինսկում Բելառուսի նախագահ Ալեքսանդր Լուկաշենկոյի և ԵՏՄ անդամ պետությունների վարչապետների հետ փակ հանդիպմանը «կառուցողական քննարկում է ունեցել մի շարք հարցերի, այդ թվում ՀԱՊԿ քարտուղարության վերաբերյալ»,

30 Ноябрь 2018 - 08:23 AMT
Исполняющий обязанности премьер-министра Армении Никол Пашинян выразил мнение, что вопрос о назначении генсека ОДКБ является мелким и несущественным. Об этом Пашинян заявил во время агиткампании блока «Мой шаг» в Севане, обратившись к сложившейся вокруг ОДКБ ситуации.
«Вопрос генсека ОДКБ является очень мелким и даже несущественным. Более важными являются те вопросы, которые обсуждаются в данном контексте. Мы последовательно будем защищать интересы Армении и Арцаха»,- заявил Пашинян, пишет Aysor.am.
По его словам, Армения не ухудшила отношения с какими-либо странами, а зафиксировала «плохое и лишенное авторитета положение Армении, которое было унаследовано в этой и не только этой организации».
«В отличие от прежних властей мы не намерены замалчивать представляющие жизненно важное значение вопросы безопасности Армении, не намерены смиряться с происходящей вокруг нас ситуацией. Мы считаем важным, чтобы обязательства Армении перед союзниками и обязательства союзников перед Арменией в ОДКБ были уточнены. Мы заявляем об этих вопросах, чтобы улучшить и развить отношения с партнерами, если мы не будем обращаться к данным проблемам, ситуация еще более ухудшится и создаст для нас новые проблемы», – отметил Пашинян.