3 Դեկտեմբեր 2018 - 08:01 AMT
ՀՀ առողջապահության նախարարի պաշտոնակատր Արսեն Թորոսյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է, որ Armenian Helicopters ընկերության հետ գործակցությամբ անկախ Հայաստանի պատմության մեջ առաջին անգամ սանավիացիոն ծառայություն կստեղծվի:
2019 թվականին Երևանի երկու խոշոր բժշկական կենտրոնի տարածքում ուղղաթիռների վայրէջքի տեղեր կստեղծվեն:
«Խոսքը Սուրբ Գրիգոր Լուսավորիչ և Էրեբունի բժշկական կենտրոնների մասին է։ Երկու տեղում էլ գտանք հարմար վայրէջքի կետեր։ Ծառայությունը կսկսի գործել մոտավորապես 3-4 ամսից, քանի որ ուղղաթիռները պետք է համապատասխանորեն վերազինվեն, ինչպես նաև մանրամասն մշակվի պացիենտների տարհանման մեխանիզմը՝ մարզերից Երևան», – գրել է նախարարի պաշտոնակատարը:

3 Декабрь 2018 - 14:42 AMT
В 2019 году в Армении впервые появится санавиационная служба. Об этом написал на своей странице в Facebook и.о. министра здравоохранения Арсен Торосян.
Он отметил, что совершил пилотный полет на вертолете компании Armenian Helicopters LLC, с которой Минздрав готовится запустить первую в истории Армении службу санавиации. Места размещения вертолетных площадок на территории двух крупных медицинских центров в Ереване определены.
«Речь идет о больнице «Сурб Григор Лусаворич» и медцентре «Эребуни». В обоих местах нашли площадки для посадки. Услуга начнет функционировать через 3-4 месяца, поскольку вертолеты должны быть переоснащены соответствующим образом, также будет подробно разработан механизм эвакуации пациентов из регионов в Ереван»,- отметил Торосян.