10 Դեկտեմբեր 2018 - 09:03 AMT
Դեկտեմբերի 9-ին Հայաստանում տեղի ունեցած արտահերթ խորհրդարանական ընտրությունները կայացած իրողություն են, որի արդյունքում ձևավորվելու են իշխանության օրենսդիր և գործադիր ճյուղերը: Այդ մասին ասվում է ԱԺ ընտրությունների առիթով ՀՀ նախագահ Արմես Սարգսյանի ուղերձում:
Նա նշել է, որ այս ընտրությունները, որպես համապետական քաղաքական գործընթաց, առաջինն էին ՀՀ-ում տեղի ունեցած գարնանային մեծ փոփոխություններից հետո, ուստի նորընտիր Ազգային ժողովն ու կառավարությունն աշխատելու են պատասխանատվության մեծ տիրույթում: Նախագահը մաղթում է նրանց հաստատակամություն և եռանդ՝ իրենց ծրագրերն իրականացնելու ճանապարհին:
«Շնորհավորում եմ «Իմ քայլը» դաշինքին, «Բարգավաճ Հայաստան» և «Լուսավոր Հայաստան» կուսակցություններին, որոնք, հաղթահարելով օրենքով նախատեսված շեմը, կազմավորելու են Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովը: Միաժամանակ, ցանկանում եմ շնորհակալություն հայտնել ընտրություններին մասնակցած բոլոր կուսակցություններին ու դաշինքներին, ինչպես նաև Հայաստանի բոլոր քաղաքացիներին, ովքեր իրենց վերաբերմունքն արտահայտեցին երկրի ապագայի նկատմամբ:
Հայրենիքը հզորանում, իսկ նրա պատմությունը ստեղծվում է բոլորիս ամենօրյա քրտնաջան աշխատանքով: Բոլորի՛ս պարտքն է ողջ ուժերը ներդնել ի շահ երկրի ու ժողովրդի, հանուն ուժեղ Հայաստանի և Արցախի հանրապետությունների, համայն հայության և Հայաստանի բոլոր քաղաքացիների:Աստված պահապան մեր երկրին ու ժողովրդին»,-ասվում է ուղերձում:
Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովի նախնական արդյունքների համաձայն, ՀՀ ԱԺ է անցել 3 քաղաքական ուժ։ Մշակվել է քվեաթերթիկների 100%-ը, ինչի արդյունքում ձայների 70.43%-ով հաղթել է «Իմ քայլը» դաշինքը՝ Նիկոլ Փաշինյանի գլխավորությամբ։ Երկրորդ տեղը և 8.27% հավաքել է «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցությունը, երրորդ` 6.37%-ով, «Լուսավոր Հայաստանը»։

10 Декабрь 2018 - 10:59 AMT
Президент Армении Армен Саркисян направил послание по случаю выборов в Национальное собрание РА. Об этом сообщает пресс-служба президента РА.
«Поздравляю блок «Мой шаг», партии «Процветающая Армения» и «Светлая Армения», которые, преодолев установленный законом порог, сформируют Национальное собрание.
В то же время, хочу выразить благодарность всем участвующим в выборах партиям и блокам, в том числе – все гражданам Армении, которые выразили свое отношение касательно будущего страны»,- отметил президент.
По его словам, эти выборы, в качестве общегосударственного политического процесса, первые после крупных весенних изменений в Армении.
«Новоизбранное Национальное собрание и правительство РА будут работать с большим чувством ответственности. Желаю им непоколебимости и усердия – на пути к реализации программ.
Родина усиливается, а ее история создается каждодневным кропотливым трудом всех нас. Долгом всех нас является приложить все усилия во благо страны и народа, во имя сильной Армении и Арцаха, всего армянства и всех граждан Республики Армения»,-отметил Саркисян.
Центральная избирательная комиссия (ЦИК) Армении опубликовала предварительные итоги голосования на парламентских выборах в Армении.По состоянию на 7:30 (по Еревану) 10 декабря были подсчитаны 100% голосов. По итогам обработки бюллетеней со всех 2010 узбирательных участков, блок «Мой шаг» во главе с и.о. премьер-министра РА Николом Пашиняном победил на выборах, набрав 70.43% голосов, второе место заняла «Процветающая Армения» с 8.27%, третье – «Светлая Армения» с 6.37% голосов.