11 Դեկտեմբեր 2018 - 06:30 AMT
Գերմանիայի կանցլեր Անգելա Մերկելը շնորհավորել է ՀՀ վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանին Ազգային ժողովի արտահերթ ընտրություններում նրա ղեկավարած ուժի հաղթանակի կապակցությամբ: Այդ մասին հայտնում է կանցլերի պաշտոնական կայքէջը:
Ուղերձում նշվում է, որ Գերմանիան հետաքրքրությամբ է հետևել Հայաստանում խաղաղ իշխանափոխությանը։ «Մտադիր ենք այսուհետ ևս աջակցել բարեփոխումների իրականացմանը Հայաստանում: Վերահաստատում եմ Երևան կատարած իմ այցի շրջանակում ձեռք բերված համաձայնությունը՝ մեր հարաբերությունների խորացման վերաբերյալ։ Ուրախ կլինեմ հանդիպել Ձեզ հետ մոտ ապագայում»,-ասվում է կանցլերի ուղերձում:
Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովի նախնական արդյունքների համաձայն, ՀՀ ԱԺ է անցել 3 քաղաքական ուժ։Ժամը 07:30-ի դրությամբ մշակվել է քվեաթերթիկների 100%-ը, ինչի արդյունքում ձայների 70.43%-ով հաղթել է «Իմ քայլը» դաշինքը՝ Նիկոլ Փաշինյանի գլխավորությամբ։Երկրորդ տեղը և 8.27% հավաքել է «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցությունը, երրորդ` 6.37%-ով, «Լուսավոր Հայաստանը»։

Канцлер Германии Ангела Меркель поздравила и.о. премьер-министра Армении Никола Пашиняна с победой его блока «Мой шаг» на внеочередных выборах в Национальное собрание РА. Об этом сообщает пресс-служба бундестага.
В послании отмечается, что в Германии с интересом следили за мирной сменой власти в Армении.
«Мы намерены в будущем также продолжать содействовать проведению реформ в Армении. Хочу вновь подтвердить достигнутые во время моего визита в Ереван договоренности об углублении отношений. Буду рада встретиться с вами в ближайшем будущем»,- отметила Меркель.
Центральная избирательная комиссия (ЦИК) Армении опубликовала предварительные итоги голосования на парламентских выборах в Армении. 10 декабря были подсчитаны 100% голосов. По итогам обработки бюллетеней со всех 2010 узбирательных участков, блок «Мой шаг» во главе с и.о. премьер-министра РА Николом Пашиняном победил на выборах, набрав 70.43% голосов, второе место заняла «Процветающая Армения» с 8.27%, третье – «Светлая Армения» с 6.37% голосов.