ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղարի ընտրության հարցը պետք է լուծվի այնպես, որ կազմակերպության արդյունավետությունը ոչ միայն չթուլանա, այլև՝ ամրանա: Այդ մասին լրագրողների հետ հանդիպմանն ասել է Հայաստանում ՌԴ դեսպան Սերգեյ Կոպիրկինը։
«Ցանկանում եմ նշել, որ ես ՀԱՊԿ-ում ՌԴ ներկայացուցիչը չեմ և մեկնաբանության հարցում սահմանափակված եմ։ Այնուամենայնիվ, ՌԴ դիրքորորշումն այս հարցում կառուցված է կառույցի ու դրա անդամ երկրների փոխհարաբերությունների ամրապնդման հիման վրա», – ասել է ՀՀ-ում ՌԴ դեսպանը, հայտնում է Aysor.am-ը։
Նա ընդգծել է, որ կազմակերպությունը հարցի լուծման արդյունքում պետք է ամրանա, այդ թվում նման իրավիճակների համար որոշակի իրավական կարգավորումների սահմանման շնոհիվ։
«Ինչ վերաբերում է ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղարի թեկնածուի հարցին, այն հիմա լուծվում է պետությունների ղեկավարների մակարդակով և ես մտածոմ եմ, որ սա մեր ընդհանուր հետաքրքրությունների շրջանակներում է», – ասել է Սերգեյ Կոպիրկինը։
Բելառուսը պնդում է, որ իր ներկայացուցիչը պետք է զբաղեցնի ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղարի պաշտոնի, թեև ՀՀ պաշտոնավարմանը դեռ 1,5 տարի կա: Նրա ներկայացուցչին արդեն հավանություն են տվել Ղազախստանն ու Տաջիկստանը:

Вопрос о новом генсеке ОДКБ должен быть решен с учетом укрепления Организации. Об этом заявил 18 декабря посол России в Армении Сергей Копыркин.
«Вопрос должен быть решен, чтобы Организация лишь укреплялась. Позиция России построена на укреплении взаимоотношений стран-членов и ОДКБ в целом», – сказал Копыркин на пресс-конференции, пишет Aysor.am.
Он напомнил, что вопрос нового генсека ОДКБ решается на уровне глав государств.
2 ноября по инициативе армянской стороны генсек ОДКБ Юрий Хачатуров был снят с этой должности. Он уже вернулся в Армению, где его обвиняют в свержении конституционного строя в 2008 году. Кандидатуру нового генсекретаря организации планировалось обсудить на саммите ОДКБ в Санкт-Петербурге 6 декабря, однако он был отменен.
В кулуарах прошедшего в этот день в Северной столице саммита ЕАЭС Лукашенко сообщил журналистам, что лидеры приняли решение назначить новым генеральным секретарем ОДКБ представителя Белоруссии. В Армении это заявление опровергли.