Հունվարի 8-ին ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի փաստաբանական խմբի կողմից դիմում է ներկայացվել Սահմանադրական դատարան:
Ինչպես նշվում է փաստաբանների հայտարարության մեջ, սահմանադրական վեճի հիմնական առարկան հանդիսանում է ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգրքի 414․2-րդ հոդվածի 1-ին մասի 1-ին կետով նախատեսված օրենսդրական կարգավորումները, որոնք վերաբերում են Վճռաբեկ դատարանի օրենքի և այլ նորմատիվ իրավական ակտերի միատեսակ կիրառության ապահովման լիազորությանը, ինչը հիմք է հանդիսանում վճռաբեկ բողոքը վարույթ ընդունելու համար, տեղեկացրել է Քոչարյանի փաստաբանների խումբը։
Նշված դրույթը ինքնին չի հստակեցնում, որ Վճռաբեկ դատարանի այդ լիազորությունը որևէ կերպ չի վերաբերում և չի կարող վերաբերել ՀՀ Սահմանադրության նորմերի միատեսակ կիրառության ապահովմանը, քանի որ նշված առարկան կարգավորում է Սահմանադրական դատարանի կողմից: Միաժամանակ իրավակիրառ պրակտիկայն նշված նորմի ձևակերպման արդյունքում զարգացել է այնպես, որ Վճռաբեկ դատարանը որպես վճռաբեկ բողոքը վարույթ ընդունելու հիմք դիտարկում է սահմանադրական նորմերի միատեսակ կիրառության ապահովումը և հենց իր որոշմամբ էլ լուծում է նման վեճերը:
Միաժամանակ, փաստաբանական խումբն այս պահին քննարկում է նաև մի շարք այլ հարցերի վերաբերյալ Սահմանադրական դատարան դիմելու հարցը, որոնց վերաբերյալ տեղեկատվություն կտրամադրվի առաջիկայում:
Դեկտեմբերի 28-ինԵրևանի ընդհանուր իրավասության դատարանը հետաձգել է Մարտի 1-ի գործով մեղադրյալ ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի խափանման միջոց կալանքը գրավով փոխարինելու միջնորդության քննարկումը:Ինչպես նիստի ավարտին լրագրողներին հայտնեց Քոչարյանի փաստաբան Արամ Օրբելյանը, քննիչն ասել է՝ աշխատանքային ժամն ավարտվել է, ինքն էլ անձնական բազմաթիվ գործեր ունի ու պետք է գնա։

Команда адвокатов второго президента Армении Роберта Кочаряна 8 января подала в Конституционный суд РА заявление. Об этом сообщает сама группа адвокатов.
Как говорится в заявлении, основным предметом конституционного спора выступают законодательные регулировки, предусмотренные пунктом 1 части 1 ст. 414․2 Уголовно-процессуального кодекса РА, касающиеся полномочия Кассационного суда по обеспечению единообразного применения закона и иных нормативных правовых актов, что служит основанием для принятия кассационной жалобы к производству.
«Указанное положение само по себе не конкретизирует, что данное полномочие Кассационного суда никоим образом не касается и не может касаться обеспечения единообразного применения норм Конституционного суда РА, поскольку указанный предмет регулируется Конституционным судом.
В то же время в результате формирования указанной нормы правоприменительная практика развивалась таким образом, что Кассационный суд в качестве основания для принятия к производству кассационной жалобы рассматривает обеспечение одинакового применения конституционных норм и решает подобные споры именно своим решением», – говорится в заявлении.
Одновременно группа адвокатов на данный момент обсуждает также вопрос об обращении в Конституционный суд по ряду других вопросов, соответствующая информация по которым будет предоставлена в ближайшее время.