14 Հունվար 2019 - 06:47 AMT
ՀՀ նախագահ Արմեն Սարգսյանը հունվարի 14-ին պաշտոնական այցով կմեկնի Արաբական Միացյալ Էմիրություններ և միաժամանակ կմասնակցի «Աբու Դաբի կայունության շաբաթ» (Abu Dhabi Sustainability Week) ֆորումին:
Պաշտոնական այցի շրջանակում Հայաստանի նախագահը հանդիպումներ կունենա Արաբական Միացյալ Էմիրությունների բարձրագույն ղեկավարության հետ: Քննարկումների առանցքում կլինեն փոխշահավետ համագործակցության զարգացման օրակարգին առնչվող ընթացիկ և հեռանկարային հարցեր:
Հայաստանի նախագահը Աբու Դաբիում կմասնակցի միջազգային խոշորագույն՝ «Աբու Դաբի կայունության շաբաթ» ֆորումին, որի նիստերից մեկում հանդես կգա որպես գլխավոր բանախոս:
Ֆորումի բացմանը ներկա կլինեն 4000-ից ավելի մասնակից աշխարհի տարբեր երկրներից, այդ թվում՝ պետությունների և կառավարությունների ղեկավարներ, դիվանագետներ, քաղաքական ու հասարակական գործիչներ, խոշոր ձեռնարկատերեր, հայտնում է նախագահի մամուլի ծառայությունը:
«Աբու Դաբի կայունության շաբաթը» հեղինակավոր գլոբալ հարթակ է, որի շրջանակում հայտնի պետական, քաղաքական, հասարակական գործիչներ, անվանի փորձագետներ, նորարարներ, խոշոր կազմակերպությունների ներկայացուցիչներ ներկայացնում են կայուն ապագայի կառուցման վերաբերյալ իրենց տեսլականը, քննարկում սոցիալական, տնտեսական, տեխնոլոգիական այն հիմնական միտումները, որոնք ձևավորում են աշխարհի կայուն զարգացումը: Այս տարի «Աբու Դաբի կայունության շաբաթվա» հիմնական թեմաներից մեկը կլինի թվայնացման և նորարարական տեխնոլոգիաների միավորումը, դրա արդյունքում ստեղծվող նոր հնարավորություններն ու լուծումները, որոնք կարևոր դեր են խաղում տնտեսական աճը, կայուն զարգացումն ու բարգավաճումը խթանելու գործում:
Տարբեր ժամանակներում «Աբու Դաբի կայունության շաբաթվա» շրջանակում ելույթներ են ունեցել Ուելսի արքայազն Չարլզը, Ղազախստանի նախագահ Նուրսուլթան Նազարբաևը, Նիդերլանդների թագավոր Վիլլեմ-Ալեքսանդրը, Ֆրանսիայի նախկին նախագահ Ֆրանսուա Օլանդը, ՄԱԿ-ի նախկին գլխավոր քարտուղար Բան Կի-Մունը և այլոք:

Президент Армении Армен Саркисян отправится 14 января в Объединенные Арабские Эмираты, где также примет участие в форуме «Неделя устойчивого развития в Абу-Даби» (Abu Dhabi Sustainability Week). Об этом сообщает пресс-служба президента.
В рамках официального визита президент Армении встретится с высшим руководством ОАЭ. Стороны обсудят перспективы развития двустороннего сотрудничества.
Президент Армении выступит также в качестве главного докладчика на одном из заседаний недели устойчивого развития в Абу-Даби.
В форуме примут участие более 4000 делегатов, в том числе главы государств и правительств разных стран, дипломаты, политические и общественные деятели, крупные предприниматели.
Форум в Абу-Даби – глобальная площадка, где известные государственные, политические, общественные деятели, эксперты, представители крупнейших компаний представляют свое видение построения стабильного будущего, обсуждают основные социальные, экономические, технологические тенденции, формирующие устойчивое развитие мира. Одной из тем недели в нынешнем году будет роль цифровых и инновационных технологий в стимулировании экономического роста, устойчивого развития и благосостояния.
В разные годы докладчиками на форуме были принц Чарльз, президент Казахстана Нурсултан Назарбаев, король Нидерландов Виллем-Александр, экс-президент Франции Франсуа Олланд, бывший генсек ООН Пан Ги Мун.