16 Հունվար 2019 - 08:47 AMT
Վիեննայի ու Սանկտ Պետերբուրգի պայմանավորվածությունները մնում են օրակարգում: Այդ մասին ԱԺ-ում հայտարարել է ԱԺ Արտաքին հարաբերությունների հանձանժողովի նախագահի թեկնածու Ռուբեն Ռուբինյանը՝ պատասխանելով «Լուսավոր Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Արման Բաբաջանյանի հարցին:
«Մենք առաջնորդվելու ենք ՀՀ շահերով, ժողովրդի որոշումներով», հավելել է նա, հայտնում է Panorama.am-ը։
Արման Բաբաջանյանը հիշեցրել է. «Նիկոլ Փաշինյանը դեռևս 2018-ի մայիսին իր ընտրության հաջորդ օրն Արցախում հայտարարեց, որ լիազորված չէ Արցախի անունից բանակցել Ադրբեջանի հետ։ Ֆորմալ առումով Փաշինյանը պահում է իր խոսքը, ցայսօր ոչ մի պաշտոնական հանդիպում չի եղել Ադրբեջանի նախագահի հետ, սակայն մյուս կողմից Հայաստանը շարունակում է արտաքին գործերի նախարարի մակարդակով բանակցել Արցախի անունից։ Այսօր էլ նախատեսվում է նման հանդիպում։ Ի՞նչ եք կարծում՝ Վիեննայում և Պետերբուրգում ձեռք բերված պայմանավորվածությունների կենսագործման մասին»։
Ռուբինյանը պատասխանել է. «Փաշինյանը պահել է իր ասածի տրամաբանությունը։ Իսկ Վիեննայի ու Պետերբուրգի պայմանավորվածությունների հետ կապված հարցադրումը բազմիցս հնչել է նաև նախկին իշխանությունների ներկայացուցիչների կողմից, ուզում եմ ասել, որ այն տպավորությունը, թե Երևանը հրաժարվել է դրանց անդրադարձից, թյուր է, դրանք շարունակում են մնալ օրակարգում»։
Ինչ վերաբերում է արտգործնախարարությունների բանակցային ֆորմատին, ապա Ռուբինյանը նշել է, որ առաջին խնդիրը բուն բանակցությունների շարունակությունը կամ «ռեստարտը» ապահովելն էր։
Մինչդեռ Փարիզում մեկնարկել է Հայաստանի ԱԳ նախարարի պաշտոնակատար Զոհրաբ Մնացականյանի հանդիպումը ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահների և ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցչի հետ։
2016-ի հունիսի 20-ին Սանկտ Պետերբուրգում տեղի է ունեցել ՀՀ, ՌԴ և ԱՀ նախագահներ Սերժ Սարգսյանի, Վլադիմիր Պուտինի ու Իլհամ Ալիևի եռակողմ հանդիպումը: Դրա արդյունքներով կողմերն ընդունել են հայտարարություն, որում, մասնավորապես, նշվում է. «ՀՀ և ԱՀ նախագահները հաստատեցին ղարաբաղյան հակամարտության գոտում իրավիճակի կայունացմանն ուղղված մայիսի 16-ին Վիենայում տեղի ունեցած վեհաժողովի պայմանավորվածությունների կատարումը: Այդ նպատակով, նրանք, մասնավորապես, պայմանավորվել են ավելացնել միջազգային դիտորդների քանակը հակամարտության գոտում: Նրանք գոհունակություն արտահայտեցին շփման գծում վերջին ժամանակաշրջանում հրադադարի ռեժիմի պահպանման կապակցությամբ»:

16 Январь 2019 - 09:58 AMT
Венские и петербургские договоренности по карабахскому урегулированию остаются в повестке дня. Об этом заявил 16 января на заседании Национального собрания Армении депутат от фракции «Мой шаг» Рубен Рубинян.
«Вопрос о венских и петербургских договоренностях неоднократно озвучивался и представителями прежних властей. Хочу сказать, что впечатление, будто Ереван отказался их затрагивать, ошибочно, они продолжают оставаться в повестке дня. Мы будем руководствоваться интересами РА, решениями армянского народа», – отметил Рубинян, пишет Panorama.am.
Что касается встреч на уровне министров иностранных дел Армении и Азербайджана, то, по его словам, первичная задача – обеспечение продолжения переговоров или «рестарта».
Между тем, в Париже стартовала встреча и.о. министра иностранных дел Армении Зограба Мнацаканяна с сопредседателями Минской группы ОБСЕ – Игорем Поповым (РФ), Стефаном Висконти (Франция) и Эндрю Шефером (США).
Как сообщает пресс-служба МИД РА, на встрече присутствует и личный представитель действующего председателя ОБСЕ Анджей Каспршик.
20 июня 2016 года в Санкт-Петербурге состоялась встреча президента России Владимира Путина с президентом Республики Армения Сержем Саргсяном и президентом Азербайджанской Республики Ильхамом Алиевым. По итогам консультаций лидеры Армении, России и Азербайджана приняли совместное заявление, в котором констатировали достижение взаимопонимания по ряду вопросов, решение которых позволит создать условия для прогресса в нагорно-карабахском урегулировании.
16 мая 2016 года в Вене состоялась встреча президентов Армении и Азербайджана Сержа Саргсяна и Ильхама Алиева. В ходе встречи были достигнуты согласия предпринять шаги для внедрения механизма мониторинга исполнения соглашений и расследования инцидентов, увеличения возможностей команды личного представителя председателя ОБСЕ, а также – для возможного возобновления переговорного процесса мирного урегулирования конфликта.