Եվրոպական տարածաշրջանում, ինչպես նաև հարևան երկրներում, մասնավորապես Վրաստանում, կարմրուկի առումով անբարենպաստ համաճարակային իրավիճակ է ստեղծվել: 2019-ի հունվարի առաջին երկու շաբաթվա ընթացքում Վրաստանում արդեն իսկ արձանագրվել է կարմրուկի 312 դեպք, որից 3-ը մահվան ելքով:
Հիվանդների 56%-ը 20-40 տարեկան է, իսկ 8%-ը՝ մինչև 1 տարեկան երեխաներ:
Հաշվի առնելով այդ հանգամանքը՝ առողջապահության նախարարությունը հորդորում է մինչև 30 տարեկան բոլոր այն անձանց, ովքեր չունեն կարմրուկի դեմ առնվազն երկու դեղաչափ պատվաստում, դիմել տեղամասային պոլիկլինիկա և պատվաստվել:
Առողջապահության նախարարությունը կրկին հիշեցնում է` կարմրուկի կանխարգելման միակ անվտանգ և արդյունավետ միջոցը պատվաստումն է: Միայն ժամանակին և լիարժեք (առնվազն 2 դեղաչափ) իրականացված պատվաստումները կարող են կանխել կարմրուկը և վերջինիս հետևանքով առաջացած բարդությունները:
Վրաստանի «Հիվանդությունների վերահսկման և հանրային առողջության ազգային կենտրոնի» ղեկավարի հայտարարության համաձայն` կարմրուկի դեպքերի թիվն այնտեղ բավական բարձր է: Կարմրուկի առումով անբարենպաստ համաճարակային իրավիճակը շարունակվում է նաև եվրոպական երկրներում:
Վերջին տարիներին Հայաստանում կարմրուկի, կարմրախտի առումով իրավիճակը բարենպաստ է եղել, տեղական դեպքեր չեն գրանցվում։ Արձանագրվել են միայն բերովի դեպքեր չպատվաստված կամ թերի պատվաստված անձանց շրջանում:

С начала 2019 года в масштабах всей Грузии было зафиксировано 312 случаев заболевания корью, 3 из которых с летальным исходом. Это превышает данные по числу заболевших в стране в прошлые годы, сообщает пресс-служба Минздрава Армении.
Более 56% случаев заболевания выявлены у населения в возрасте от 20 до 40 лет, 8% – у детей в возрасте до 1 года. Отмечается, что ситуация с корью неблагоприятна и в европейских странах.
В связи с этим Минздрав РА напоминает, что самым безопасным и эффективным способом борьбы против кори являются прививки.
«Только своевременная и полноценная вакцинация может предотвратить заболевание и возможные осложнения. Учитывая неблагоприятную ситуацию в европейских странах и соседней Грузии, призываем граждан до 30 лет обратиться в поликлиники по месту жительства и сделать прививки», – говорится в заявлении ведомства.
С 1 января 2019 года все плановые прививки в Грузии стали обязательными. При приеме в школу или в детский сад нужно будет представить документ, подтверждающий, что ребенку были своевременно сделаны все прививки.
Согласно данным Всемирной организации здравоохранения, за шесть месяцев 2018 года в Грузии было выявлено более тысячи случаев кори. Таким образом, Грузия находится среди семи стран Европы, где случаи распространения кори сильно возросли. В этом списке Грузия занимает третье место, на первом — Сербия, а на втором — Украина.