24 Հունվար 2019 - 13:38 AMT
Հայաստանում Իրանի արտակարգ և լիազոր դեսպան Սեյեդ Քազեմ Սաջադիին ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Արարատ Միրզոյանի հետ հանդիպմանը նրան է փոխանցել Իրանի խորհրդարանի ղեկավար Ալի Լարիջանիի ողջույնները և Իրան այցելելու հրավերը:
Խորհրդարանի ղեկավարը կարևորել է հայ-իրանական հարաբերությունների ներկա մակարդակը` խարսխված դարավոր բարեկամության և փոխվստահության ամուր հիմքերի վրա:
Արարատ Միրզոյանը բարձր է գնահատել դեսպանի ջանքերն ու հետևողական աշխատանքը երկկողմ հարաբերությունների օրակարգն առավել ընդգրկուն դարձնելու հարցում` վստահեցնելով, որ Ազգային ժողովը ևս պատրաստակամ է աջակցելու դրանց ընդլայնմանն ուղղված ցանկացած փոխշահավետ նախաձեռնությանը:
Անդրադառնալով միջխորհրդարանական համագործակցությանը` օրենսդիր մարմնի ղեկավարը կարևորել է բարեկամական խմբերի համագործակցությունը, ինչը կնպաստի երկկողմ կապերի առավել ակտիվացմանը: Դեսպանը, արժևորելով միջազգային հարթակներում Իրանի և Հայաստանի արդյունավետ փոխգործակցությունը, վստահեցրել է, որ Իրանը մշտապես եղել և շարունակում է մնալ Հայաստանի կողքին:
Սեյեդ Քազեմ Սաջադին կարևորել է բարձր մակարդակի փոխայցերը` նշելով, որ դրանք առավել սերտացնում են երկու երկրների ու ժողովուրդների հարաբերությունները, հայտնում է ԱԺ մամուլի ծառայությունը:
Զրուցակիցները քննարկել են երկկողմ բազմոլորտ համագործակցության օրակարգը, կարևորել մասնավորապես առևտրատնտեսական կապերի խթանումը և ընդգծել, որ հայ-իրանական փոխգործակցության զարգացման և ընդլայնման դեռևս չիրացված մեծ ներուժ կա: Կողմերը համոզմունք են հայտնել, որ տնտեսական կապերի խորացմանը կարող է նպաստել նաև Մեղրիի և Արազի ազատ տնտեսական գոտիների ընձեռած հնարավորությունների արդյունավետ օգտագործումը:

24 января спикер Национального собрания Армении Арарат Мирзоян принял чрезвычайного и полномочного посла Ирана в РА Сейеда Казема Саджади. Об этом сообщает пресс-служба армянского парламента.
Посол передал Мирзояну приветствия председателя иранского парламента Али Лариджани и его приглашение посетить Иран.
Спикер НС РА отметил важность нынешний уровень армяно-иранских отношений, которые зиждутся на крепком фундаменте многовековой дружбы и взаимного доверия. Он высоко оценил усилия и последовательную работу посла в дальнейшем расширении повестки двусторонних отношений, заверив его в том, что парламент также готов содействовать любой взаимовыгодной инициативе по их расширению.
Относительно межпарламентского сотрудничества Мирзоян отметил важность сотрудничества групп дружбы, что окажет воздействие на активизацию двусторонних связей.
Оценив эффективное взаимодействие Армении и Ирана на международных площадках, посол заверил, что Иран был и остается рядом с Арменией. Саджади отметил важность взаимных визитов, отметив, что они существенно сближают отношения двух стран и народов.
Собеседники обсудили двустороннюю повестку в разных областях, в частности, отметив, что есть неиспользованный потенциал для развития и расширения армяно-иранских отношений. Они выразили уверенность, что углубление экономических связей может способствовать эффективному использованию возможностей СЭЗ Мегри и Араза.