29 Հունվար 2019 - 11:13 AMT
Հայաստանը սերտ համագործակցություն է ակնկալում ԵՄ գործընկերների հետ: Այդ մաիսն հայտարարել է Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանը Եվրոպական հանձնաժողովի եվրոպական հարևանության քաղաքականության և ընդլայնման հարցերով հանձնակատար Յոհաննես Հանի գլխավորած պատվիրակության հետ հանդիպմանը:
Նախագահ Սարգսյանը բարձր է գնահատել Եվրամիության աջակցությունը մեր երկրի ժողովրդավարական գործընթացներին և վստահություն է հայտնել, որ այցը դրական նշանակություն կունենա համագործակցության հետագա ընդլայնման համար:
«Կարծում եմ` շատ օգտակար կլինի այսօր ավելի շատ խոսել ոչ թե անցյալի, այլ ապագայի մասին»,- ընդգծել է նախագահը: «Ամեն օրը՝ այսօրը, վաղը, ի վերջո, դառնում են անցյալ, և եթե մենք տքնաջան չաշխատենք այն ավելի լավը դարձնելու համար, կվատնենք ամենաթանկարժեքը, որն ունի մարդկությունը՝ ժամանակը»,-հավելել է նա:
Յոհաննես Հանն իր հերթին ասել է, որ մեծ նշանակություն են տալիս Եվրամիություն-Հայաստան հարաբերություններին և եկել են՝ լսելու, թե ինչ ծրագրեր կան և հասկանալու, թե ինչպես կարող են աջակցել:
Նախագահ Սարգսյանն առաջարկել է հատկապես մեծ ուշադրություն հատկացնել ապագային՝ 21-րդ դարի տեխնոլոգիաների զարգացմանն ուղղված ծրագրերին՝ ընդգծելով, որ խոսքը ոչ միայն տեղեկատվական տեխնոլոգիաների, այլև տարբեր ոլորտներում արհեստական բանականության օգտագործման մասին է:
Նշելով, որ իր ցանկությունն է, որպեսզի Հայաստանը լինի ժամանակակից և դինամիկ երկիր՝ նախագահ Սարգսյանը ասել է.«Ցանկացած ոլորտում ինչ-որ անելու ենք, պետք է լինի միայն որակյալ: Եվ այստեղ է, որ ակնկալում ենք մեր գործընկերների աջակցությունը և սերտ համագործակցությունը նրանց հետ»:
Նախատեսված է ԱԳ նախարար Զոհրաբ Մնացականյանի և ԵՄ հանձնակատար Յոհաննես Հանի հանդիպումը: Յոհաննես Հանին կընդունի նաև ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը:

29 Январь 2019 - 13:23 AMT
Президент Армении Армен Саркисян 29 января принял делегацию во главе с комиссаром ЕС по вопросам политики Европейского соседства и переговоров о расширении Йоханнесом Ханом. Об этом сообщает пресс-служба президента РА.
Саркисян высоко оценил поддержку Евросоюза в демократических процессах в Армении и выразил надежду, что его визит окажет позитивное воздействие на дальнейшее расширение сотрудничества.
«Считаю, было бы полезнее сегодня говорить больше не о прошлом, а о будущем», – подчеркнул президент и продолжил: «Каждый день: сегодня, завтра, в конце концов, превращаются в прошлое, и, если мы не будем усердно работать, чтобы сделать завтрашний день лучше, то потратим самое дорогое, что есть у человечества – время».
В свою очередь Хан отметил, что они придают важное значение отношениям ЕС-Армения, прибыли сюда с целью выслушать о существующих программах и понять, каким образом могут оказать поддержку.
Саркисян предложил уделить особенно большое внимание будущему – программам, нацеленным на развитие технологий XXI века, подчеркнув, что речь идет не только об информационных технологиях, а также об использовании искусственного интеллекта в различных сферах.
Отметив, что его желание заключается в том, чтобы Армения стала современной и динамичной страной, президент подчеркнул: «Все, что мы будем делать в любой сфере, должно быть только качественным. И здесь мы ожидаем поддержку со стороны наших партнеров и тесное сотрудничество с ними».