Հուլիսի 13-ին Երեւանում կայացել է «Ոսկե ծիրան» 5-րդ միջազգային կինոփառատոնի բացման հանդիսավոր արարողությունը: Կինոփառատոնին ցուցադրվելու է 166 ֆիլմ 65 երկրից: «Եվրոպական պանորամա» ծրագրի շրջանակներում հուլիսի 14-ին լինելու է ֆրանսիական, իսկ 16-ին` հոլանդական կինոյի օր: Բացի այդ, անցնելու են մի շարք ոչ մրցութային ծրագրեր. «Երեւանյան պրեմիերաներ», որոնք ներկայացվելու են Ֆրենսիս Ֆորդ Կոպոլայի «Երիտասարդություն առանց երիտասարդության», Գորան Պասկալեւիչի «Լավատեսներ», Վիմ Վենդերսի «Նկարահանումներ Պալերմոյում» կինոնկարները: «Հարգանքի տուրք» ծրագրում ցուցադրվելու են Արտավազ Փելեշյանի կինոնկարները, ում 70-ամյակը լրացավ այս տարի, ինչպես նաեւ Վիլյամ Սարոյանի ստեղծագործությունների հիման վրա նկարահանված կինոնկարներ:
«Ոսկե ծիրանի» պատվավոր հյուրերի շարքում են հայտնի գերմանացի ռեժիսոր, եվրոպական կինոակադեմիայի նախագահ Վիմ Վենդերսը, հայտնի իրանցի ռեժիսոր Դարիուշ Մեհրջուինը, սերբ ռեժիոսոր Գորան Պասկալեւիչը, ֆրանսիացի կինոբեմադրիչ Կատրին Բրեյանը, հայ կինոռեժիսոր Արտավազդ Փելեշյանը եւ կանադահայ ռեժիսոր Ատոմ Էգոյանը: Բացման արարողությանը ներկա էին վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը եւ մշակույթի նախարար Հասմիկ Պողոսյանը: «Ոսկե ծիրան» կինոփառատոնը փակվելու է փուլիոի 20-ին:

14 Июль 2008 - 14:15 AMT
13 июля в Ереване состоялось торжественное открытие 5-го международного кинофестиваля «Золотой абрикос». На фестивале будет показано 166 фильмов из 65 стран. В рамках программы “Европейская панорама” 14 июля пройдет день французского, а 16-июля – голландского кино. Также пройдет ряд внеконкурсных программ: «Ереванские премьеры», на которых будут представлены фильмы Френсиса Форда Копполы «Молодость без молодости», Горана Паскевича «Оптимисты», Вима Вендерса «Съемки в Палермо». В программе «Дань уважения» будут показаны фильмы Артавазда Пелешяна, которому в этом году исполнилось 70 лет, а также фильмы, снятые по мотивам Вильяма Сарояна.
Почетными гостями кинофестиваля “Золотой абрикос” стали знаменитый немецкий режиссер, председатель европейской Киноакадемии Вим Вендерс, известный иранский режиссер Дариуш Мехрджуин, сербский режиссер Горан Паскалевич, французская кинопостановщица Катрин Бреян, армянский документалист Артавазд Пелешян и канадский режиссер армянского происхождения Атом Эгоян. На церемонии открытия присутствовали премьер-министр Тигран Саркисян и министр культуры Асмик Погосян.