ՀՀ արտաքին գործերի նախարարության մամուլի քարտուղար Աննա Նաղդալյանը լրագրողների հետ զրույցում ասել է, ադրբեջանական կողմի ու ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահներին հետ հանդիպումներում հայկական կողմն ընդգծել է՝ Արցախը որոշիչ ձայն ու ներգրավվածություն պետք է ունենա կարգավորման գործընթացում։
«Արցախի կարգավիճակն ու անվտանգության ապահովումը գերակա առաջնահերթություն են Հայաստանի համար։ Բանակցությունների արդյունավետության բարձրացման համար էական նշանակություն ունի խաղաղության նպաստող մթնոլորտի ապահովումը, այդ թվում վստահության ու անվտանգության մեխանիզմների ամրապնդման միջոցով, որն իր մեջ ներառում է նաև ագրեսիվ հռետորաբանության բացառումը», – ասել է նա՝ հավելելով, որ սա ամրագրվել է հենց առաջին հանդիպումների ժամանակ։
ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Զոհրաբ Մնացականյանն ավելի վաղ հայտարարել էր, որ Հայաստանի համար Արցախի կարգավիճակի և անվտանգության հարցերը մնում են ամենագերակա խնդիրները՝ սրա շուրջ են բանակցությունները:

Пресс-секретарь МИД РА Анна Нагдалян 5 февраля на брифинге заявила, что в ходе встреч с азербайджанской стороной и сопредседателями Минской группы ОБСЕ армянская сторона подчеркнула – у Арцаха должен быть решающий голос, он должен участвовать в переговорах по урегулированию карабахского конфликта.
«Статус Арцаха и обеспечение безопасности – приоритеты для Армении. Для повышения эффективности переговоров существенное значение имеют обеспечение способствующей миру атмосферы, в том числе посредством укрепления механизмов доверия и безопасности, что включает в себя исключение агрессивной риторики», – сказала Нагдалян.
Министр иностранных дел Армении Зограб Мнацаканян 16-18 февраля примет участие в конференции по безопасности в Мюнхене, где может встретиться с азербайджанским коллегой Эльмаром Мамедъяровым.