Մարտի 1-ի գործով մեղադրյալ ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի պաշտպան Հայկ Ալումյանը լրագրողների հետ զրույցում հայտարարել է, որ Քոչարյանը որևէ անգամ ցուցմունք չի տվել։
«Ինքն ընդհանրապես ցուցմունք չի տվել ու առայժմ չի էլ պատրաստվում ցուցմունք տալ, որովհետև ինքը հայտարարել էր, որ մեղադրանք է առաջադրվել իրեն, որից հասկանալի չէ, թե ինչի մասին է խոսքը», – ասել է Քոչարյանի պաշտպանը։
Նա նաև բացառել է, որ Ռոբերտ Քոչարյանը կարող է խոչընդոտել գործի քննությանը կամ թաքնվել։
«Բացառված է, որ պարոն Քոչարյանը, ազատության մեջ մնալով, մի այնպիսի հանդիպում ունենա, որի մասին մեր պետությունը անմիջապես տեղյակ չդառնա», – ասել է նա։
Մարտի 1-ի գործով մեղադրյալ ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը կալանավորված է։ Նա մեղադրվում է 2008 թվականին ՀՀ զինված ուժերի ներգրավմամբ սահամանադրական կարգը տապելելու մեջ։

9 Февраль 2019 - 12:55 AMT
Второй президент Армении Роберт Кочарян, находящийся под арестом по обвинению в свержении конституционного строя по делу «1 марта», ни разу недавал и отказывается давать показания в рамках уголовного дела. Об этом 9 февраля в ходе пресс-конференции заявил член команды адвокатов Кочаряна Айк Алумян.
«Он никогда не давал показания по делу и не собирается делать этого. Он неоднократно заявлял, что не понимает сути обвинений», – отметил адвокат.
Он добавил, что в случае освобождения бывший президент страны не собирается скрываться от правосудия или чинить препятствия следствию.
«Он находится под государственной охраной, и его везде сопровождают офицеры Службы национальной безопасности. В этом смысле тоже говорить о намерениях скрыться не приходится», – подчеркнул Алумян.