12 Փետրվար 2019 - 08:59 AMT
Տոնոյան. Եթե անհրաժեշտ լինի Սիրիայում ռազմական գործողությունների մասնակցել, ՀՀ-ն կանի դա օրենքի տառին համապատասխան
Սիրիայում Հայաստանի հումանիտար առաքելությունը իրականացվում է օրենքի տառին համապատասխան: Այդ մասին հայտարարել է ՀՀ պաշտպանության նախարար Դավիթ Տոնոյանը Երևանում Կիպրոսի պաշտպանության նախարար Սավաս Անգելիդիսի հետ համատեղ մամուլի ասուլիսի ժամանակ:
«Սիրիայի հետ մեր համագործակցության վերաբերյալ պաշտոնական լրահոսի մեջ եղել է նշված, որ եղել է գրավոր խնդրանք Սիրիայի դե ֆակտո իշխանություններից։ Եվ ՀՀ հումանիտար առաքելությունն իրականացվում է օրենքի տառին համապատասխան», – ասել է Տոնոյանը, հայտնում է Aysor.am-ը:
Նախարարն ասել է նաև, որ եթե լինեն այնպիսի հանգամանքներ, և եթե անհրաժեշտություն լինի նաև ռազմական գործողություններին մասնակցելու, Հայաստանը անպայման կանի դա ևս օրենքի տառին համապատասխան։
«Իհարկե, միևնույն ժամանակ կաշխատենք համագործակցել արտախորհրդարանական ուժերի հետ՝ այդ հարցում որոշումը կայացնելու ժամանակ», – ասել է Տոնոյանը։
Փետրվարի 8-ին Սիրիայի ժողովրդին մարդասիրական մասնագիտական օժանդակություն ցուցաբերելու նպատակով հումանիտար ականազերծողներից, բժիշկներից և նրանց անմիջական անվտանգությունն ապահովող հայ մասնագետներից բաղկացած խումբը (ընդհանուր՝ 83 անձ) ժամանել է Սիրիայի Արաբական Հանրապետություն (ք.Հալեպ):

12 Февраль 2019 - 10:40 AMT
Минобороны РА: Если будет необходимо участие в военных действиях в Сирии, сделаем в соответствии с законом
Гуманитарная миссия Армении в Сирии осуществляется в соответствии с законом. Об этом заявил министр обороны Армении Давид Тоноян на совместной пресс-конференции с министром обороны Кипра Саввасом Ангелидисом.
«В нашем официальном сообщении было отмечено, что поступило письменное обращение со стороны де-факто властей Сирии. Гуманитарная миссия Армении осуществляется в соответствии с законом», – сказал Тоноян, пишет Aysor.am.
Министр отметил также, что если будут такие обстоятельства, и если возникнет необходимость участия в военных действиях, то Армения обязательно сделает это также в соответствии с законом.
«Конечно, для принятия подобного решения будем работать также с внепарламентскими силами», – отметил Тоноян.