12 Փետրվար 2019 - 10:35 AMT
ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը կառավարության ծրագրի ներկայացման ժամանակ անդրադարձել է Արցախյան հիմնահարցի բանակցություններին. նա նշել է, որ գործընթացնում կարևորագույն խնդիրն Արցախի լիարժեք ներգրավումն է:
«Արցախի մասնակցությունը բանակցային գործընթացին եղել է մեր քննարկումների կարևորագույն կետերից մեկը: Նախկինից հայտնի է, որ ադրբեջանական կողմը Արցախի բանակցային գործընթացում ընդգրկվելու առաջարկներին և թեմաներին արձագանքում է, որ եթե հայկական կողմը բանակցություններում ներգրավի Արցախին, արդբեջանական կողմը կներգրավի Ղարաբաղի այսպես կորչված ադրբեջանական համայնքին: Իրականում այս դիրքորոշումը լրջագույն պարզաբանումների կարիք ունի: Խնդիը հետևյալն է՝ Ղարաբաղի ադրբեջանական համայնքը միշտ մասնակցել է և մասնակցում է բանակցային գործընթացին և տեղի չի ունեցել մի բանակցային խոսակցություն, որին Ղարաբաղի ադրբեջանական համայնքը ներկայացված չիլինի: Այն պարզ պատճառով, որ Ղարաբաղի այսպես կոչված ադրբեջանական համայնքը մասնակցում է Ադրբեջանի նախագահական, խորհրդարանական ընտրություններին, Ադրբեջանի քաղաքացիներ են և հետևաբար Ադրբեջանի նախագահը ընտրված է նաև Ղարաբաղի ադրբեջանական համայնքի կողմից և հետևաբար կառավարությունն ու նախագահն ունեն մանդատ ներկայացնելու նաև այդ մարդկանց», – ասել Փաշինյանը:
Նա նկատել է՝ նշանակու՞մ է սա արդյոք, որ Ադրեբջանի գործող իշխանությունը հայտարարում է, որ չունի լիազորություն ներկայացնելու ամբողջ ադրբեջանական ժողովրդին, ողջ Ադրբեջան պետությունը բանակցային գործընթացում:
«Եթե Ադրբեջանում կան քաղաքացիներ, որոնց Ադրբեջանի ղեկավարությունը լիազորված չէ ներկայացնել և ինքն է խոստովանում, որ լիազորված չէ ներկայացնել Ղարաբաղի ադրբեջանական համայնքը, հետևաբար հարց է ծագում՝ Ադրբեջանի գործող իշխանությունը լիազորվա՞ծ է ներկայացնել ադրբեջանական հանրության մյուս հատվածներին, Ադրբեջանի ղեկավարությունը լիազորվա՞ծ է ներկայացնել մյուս ազգային փոքրամասնություններին, որոշակի ռեգիոնների, թե պետք է ստուգենք այդ լիազորությունը: Եթե Ադրբեջանի ղեկավարությունը լիազորված չէ ներկայացնել ամբողջ Ադրբեջանը, ի՞նչ մանդատով է այդ կառավարությունը մասնակցում բանակցություններին»,- ասել է վարչապետը։
«Մեր կառավարութնյունը հստակ ասում է, որ չունի մանդատ ու լիազորություն ներկայացնելու Ղարաբաղի ժողովրդին այն պարզ պատճառով, որ Ղարաբաղն ու Ղարաբաղի ժողովուրդը մեր ընտրություններին չեն մասկանցում, հետևաբար Ղարաբաղի քաղաքացիներն իմ օգտին չեն քվեարկել ու չեն օժտել մանդատով: Սրա փոխարեն նրանք ունեն իրենց ներկայացուցիչները բանակցություններում հանդես գալու: Այս քննարկումները, որոնք տեղի են ունենում Ղարաբաղի հարցի կարգավորման գործընթացում Ղարաբաղի ներկայացուցիչների ներգրավման վերաբերյալ, իրականում համարում եմ լուրջ առաջընթաց, որովհետև շատ կոնկրետ ձևեր ու մեթոդներ եմ տեսնում ինչպես կարող է ԼՂՀ-ն ներգրավել բանակցային գործընթացին և հիմա քննարկման մեջ ենք և կքննարկենք նաև միջազգային գործընկերների հետ», – եզրափակել է նա:
Ավելի վաղ Փաշինյանը հայտարարել է, որ պիտի բանակցի ՀՀ անունից, բայց չի կարող բանակցել Արցախի անունից, քանի որ նա արցախցիների կողմից ընտրված վարչապետ չէ:

Премьер-министр Армении Никол Пашинян заявил, что Республика Арцах (Нагорно-Карабахская Республика) должна принять участие в переговорах по урегулированию карабахского конфликта. Об этом премьер заявил 12 февраля, представляя программу правительства с трибуны Национального собрания РА.
«Вопрос непосредственного участия Арцаха в переговорах в эти месяцы был одним из наших ключевых подходов.Как известно, азербайджанская сторона реагирует на предложения участия в переговорном процессе Арцаха, отвечая, что если армянская сторона привлечет Арцах к переговорам, азербайджанская сторона привлечет так называемую азербайджанскую общину Карабаха.На самом деле эта позиция нуждается в серьезном уточнении.Дело в том, что азербайджанская община Карабаха всегда участвовала и участвует в переговорном процессе, и не было никаких переговоров, в которых азербайджанская община Карабаха не была бы представлена.По той простой причине, что так называемая азербайджанская община Карабаха участвует в президентских и парламентских выборах в Азербайджане, – это граждане Азербайджана, и, следовательно, президент Азербайджана избирается также азербайджанской общиной Карабаха, следовательно правительство и президент уполномочены представлять этих людей», – заявил Пашинян.
Он задал вопрос, означает ли это, что действующее правительство Азербайджана заявляет, что оно не имеет полномочий представлять весь азербайджанский народ, все государство Азербайджан в переговорном процессе.
«Если в Азербайджане есть граждане, которых азербайджанское руководство не уполномочено представлять, и само заявляет, что не уполномочено представлять азербайджанскую общину Карабаха, возникает вопрос: азербайджанские власти уполномочены представлять другие части азербайджанского общества, азербайджанское руководство уполномочено представлять национальные меньшинства, определенные регионы, или мы должны проверить эти полномочия? Если азербайджанское руководство не уполномочено представлять весь Азербайджан, по какому мандату это правительство участвует в переговорах?» – отметил Пашинян.
«Наше правительство четко заявляет, что у него нет мандата и полномочий представлять народ Карабаха по той простой причине, что Карабах и народ Карабаха не участвуют в наших выборах, поэтому граждане Карабаха не голосовали за меня и не давали мне мандата. Вместо этого они имеют своих представителей для участия в переговорах. Эти дискуссии, которые проходят по вовлечению представителей Карабаха в процесс урегулирования карабахской проблемы, я считаю серьезным прогрессом, так как вижу очень конкретные формы и методы, как НКР может участвовать в переговорном процессе, и сейчас мы находимся в процессе обсуждения»,- отметил Пашинян, добавив, что эти методы и формы будут обсуждены также с международными партнерами Армении.
Ранее Пашинян заявил, что может вести переговоры от имени Армении, но не от имени Арцаха, поскольку он не был избран в качестве премьер-министра арцахским народом.