Սահմանադրական դատարանը վարույթ է ընդունել ՀՀ երկրորդ նախագահՌոբերտ Քոչարյանի փաստաբանական խմբի ներկայացրած դիմումը:
Սահմանադրական դատարանն աշխատակարգային որոշմամբ անդրադարձել է Ռոբերտ Քոչարյանի փաստաբանական խմբի կողմից ներկայացված՝ հունվարի 18-ի դիմումին և որոշել է վարույթ ընդունել:
Գործի դատաքննությունն սկսելու օր է նշանակվել ապրիլի 9-ը:
ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի փաստաբանական խմբի կողմից ՍԴ ներկայացված դիմումը վերաբերում է Քրեական դատավարության օրենսգրքի 419-րդ հոդվածի 2-րդ մասով նախատեսված օրենսդրական կարգավորումներին, հայտնում է Քոչարյանի փաստաբանական խումբը:
Դիմումում բարձրացվել էր նաև վճռաբեկ վարույթում կալանքի քննության վերաբերյալ ողջամիտ ժամկետների բացակայության և այլ հարցերի վերաբերյալ առհասարակ իրավունքի բացի հիմնախնդիրները:

Конституционный суд Армении процедурным решением обратился к представленному адвокатской группой второго президента РА Роберта Кочаряна заявлению от 18 января и решил принять его в производство. Об этом сообщила адвокатская группа второго президента.
Дата начала судебного разбирательства назначена на 9 апреля.
Заявление адвокатской группы Кочаряна в КС касается законодательных регулирований, предусмотренных частью 2 статьи 419 Уголовно-процессуального кодекса Армении. В заявлении также были подняты проблемы отсутствия в кассационном производстве разумных сроков рассмотрения ареста и других вопросов, кроме права вообще.