2019-ի հունվարին՝ ՀՀ երրորդ նախագահ Սերժ Սարգսյանի հրաժարականից 9 ամիս անց, Հայաստանում ծնելիությունն աճել է:
Սարգսյանը հրաժարական է տվել 2018 թվականի ապրիլի 23-ին:
PanARMENIAN.Net-ի հարցմանն ի պատասխան առողջապահության նախարարությունից հայտնել են, որ 2018-ի հունվարին ծնվել է 2909 երեխա, իսկ ընթացիկ տարվա հունվարին՝ 2975, ինչը 2.26%-ով ավելի է նախորդ տարվա ցուցանիշից:
Ընդ որում, ՀՀ-ում տարիներ ի վեր ծնելիության ցուցանիշն անկման մեջ է եղել:
Մասնավորապես, 2016-ի հունվարին ծնելիության անկում էր գրանցվել, նվազումը շարունակվել է մինչև 2018-ի հունվարը ներառյալ. 2016-ի հունվարին ծնվել է 3225 երեխա, 2017-ին այդ թիվը նվազել է՝ հասնելով 3042 երեխայի:

В январе 2019 года, через 9 месяцев после отставки третьего президента РА Сержа Саргсяна, в Армении увеличилась рождаемость.
Саргсян подал в отставку 23 апреля 2018 года.
В ответ на запрос PanARMENIAN.Net из министерства здравоохранения Армении заявили, что в январе 2018 года на свет появились 2909 детей,а число детей, рожденных в январе этого года, составляет 2975, что на 2.26% больше показателя предыдущего года.
С 2016 года в Армении было зарегистрировано снижение рождаемости, которое продолжалось до января 2018 года включительно: в январе 2016 года родились 3225 детей, в том же месяце 2017 года их число сократилось до 3042.