26 Փետրվար 2019 - 12:51 AMT
Ըստ Արտաքին տնտեսական գործունեության ապրանքային անվանակարգի, արտահանված զենքը 9301 ապրանքախմբին է պատկանել։ Նշված ապրանքախմբի մեջ է մտնում զենքի ու մարտական տեխնիկայի մի քանի զինատեսակ՝ ավտոմատները, գնդացիրները, դիպուկահար հրացանները, մի շարք այլ զինատեսակներ, նաև՝ խոշոր տրամաչափի զինատեսակներ, ինչպիսիք են հրետանին, հակատանկային միջոցները և այլն։
Զենքի մասերն, արկերն ու փամփուշտներն անցնում են այլ ապրանքախմբերով:
2017 թվականին ՀՀ-ից Բուլղարիա արտահանվել է 65 հատ, 2018-ին՝ 240 հատ նմուշ, համապատասխանաբար $32.5 հազար և $122 հազար մաքսային արժեքով։
Դատելով քանակից ու գնից, կարելի է ենթադրել, որ խոսքը գնում է ոչ թե խոշոր զինատեսակների, այլ կամ հրազենի, կամ թեթև նռնականետների մասին։
Վերջին տարիների խոշորագույն նմանատիպ գործարքն 2014-ին էր գրանցվել, երբ ՀՀ-ից Կոնգո մոտ $1.5 մլն զենք էր արտահանվել։ ՊՆ-ն այն ժամանակ հաստատել էր տեղեկությունը՝ չհայտնելով, սակայն, գործարքի մասին որևէ մանրամասներ։
Հատկանշական է, որ ՀՀ-ն 2017 թվականին Բուլղարիայից 1000-ից ավել գնդացիր է գնել, ինչի մասին Սոֆիան հայտնել էր ՄԱԿ Սովորական սպառազինությունների ռեգիստրին։

26 Февраль 2019 - 13:50 AMT
Согласно товарной номенклатуре внешнеэкономической деятельности, экспортируемое оружие относится к группе товаров 9301. Указанная товарная группа включает в себя ряд видов оружия – автоматы, пулеметы, снайперские винтовки, множество других видов вооружения, также оружие большого калибра – артиллерия, противотанковые средства и т. д.
Части оружия, патроны и пули входят в другие товарные группы.
В 2017 году Армения экспортировала в Болгарию 65, в 2018 году – 240 единиц образцов таможенной стоимостью 32.5 тысячи долларов и 122 тысячи долларов соответственно.
Судя по количеству и цене, можно предположить, что речь идет не о крупном оружии, а об огнестрельном оружии или легких гранатометах.
Крупнейшая аналогичная сделка за последние годы была зарегистрирована в 2014 году, когда из Армении в Конго было экспортировано оружие на сумму 1.5 миллиона долларов. Министерство обороны РА тогда подтвердило информацию, но не раскрыло детали сделки.