2 Մարտ 2019 - 06:18 AMT
Մարտի 1-ին Հայաստանի ԱԳ նախարար Զոհրաբ Մնացականյանն ընդունել է Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների նորանշանակ դեսպան Լին Թրեյսիին՝ հավատարմագրերի պատճենը հանձնելու կապակցությամբ։ Նախարար Մնացականյանը շնորհավորել է Լին Թրեյսիին պատասխանատու առաքելությունը ստանձնելու կապակցությամբ և հույս հայտնել, որ նորանշանակ դեսպանն իր հետևողական ջանքերով կարևոր ներդրում կունենա հայ-ամերիկյան բազմաոլորտ հարաբերությունների հետագա զարգացման գործում։
Հայաստանի ԱԳՆ ղեկավարը ԱՄՆ նորանշանակ դեսպանին ներկայացրել է Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի խաղաղ կարգավորման հարցում հայկական կողմի մոտեցումները և սկզբունքային դիրքորոշումը։
Կողմերն անդրադարձել են հայ-ամերիկյան գործընկերությանը վերաբերող հարցերի լայն շրջանակի, հյտնում է ԱԳՆ մամուլի ծառայությունը:
Հայաստանի արտաքին քաղաքական գերատեսչության ղեկավարը դեսպան Թրեյսիին ներկայացրեը Հայաստանում տեղի ունեցած վերջին ներքաղաքական զարգացումները և ժողովրդի լայն մանդատի հիման վրա կառավարության կողմից իրականացվող բարեփոխումների գործընթացը` այդ համատեքստում կարևորելով միջազգային գործընկերների հետ շարունակական համագործակցությունը:
Նախարար Մնացականյանը և դեսպան Թրեյսին մտքեր են փոխանակել միջազգային և տարածաշրջանային մի շարք հրատապ հարցերի շուրջ։

Министр иностранных дел Армении Зограб Мнацаканян 1 марта принял новоназначенного посла США в РА Линн Трейси по случаю вручения копий верительных грамот. Об этом сообщает пресс-служба МИД Армении.
Министр поздравил Трейси с принятием этой ответственной миссии и выразил надежду, что новоназначенный посол внесет важный вклад в дальнейшее развитие армяно-американских многоотраслевых отношений.
Мнацаканян представил новоназначенному послу США подходы и принципиальную позицию армянской стороны в вопросе урегулирования карабахского конфликта.
Стороны затронули широкий спектр вопросов, касающихся армяно-американского партнерства.
Министр иностранных дел Армении проинформировал посла о последних внутриполитических событиях в Армении и процессе реформ, основанных на широком мандате правительства от народа. Министр в этом контексте подчеркнул важность продолжительного сотрудничества с международными партнерами.