Բելգիայում գտնվող ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի և Եվրոպական հանձնաժողովի նախագահ Ժան-Կլոդ Յունկերի համատեղ ասուլիսի ընթացքում, վարչապետն անդրադառնալով Արցախյան հիմնախնդրին, ասել է, որ Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հետ «առաջիկա հանդիպումը նվիրված է լինելու բանակցային ֆորմատի շուրջ քննարկումներին»:
ՀՀ կառավարության տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչության փոխանցմամբ, Փաշինյանն ասել է, որ ադրբեջանական կողմի հետ շփումները կրել են ոչ պաշտոնական բնույթ:
«Մենք, ըստ էության, Ղարաբաղի հարցի կարգավորման եղանակների և նրբությունների մասին ընդհանրապես չենք խոսել: Մենք դեռ նոր պետք է սկսենք քննարկել, և ես արդեն Թեհրանում ասել եմ, որ առաջիկա մեր հանդիպումը նվիրված է լինելու այդ թվում՝ բանակցային ֆորմատի շուրջ քննարկումներին, որովհետև մենք կարծում ենք, և մեր դիրքորոշումը չի փոխվել, որ հարցի արդյունավետ կարգավորման համար նախևառաջ անհրաժեշտ է արդյունավետ ֆորմատ ստեղծել, որի նպատակը բանակցային գործընթացին Լեռնային Ղարաբաղի մասնակցությունն ապահովելն է», – ասել է վարչապետը:
Եվրոպական հանձնաժողովի հարևանության քաղաքականության և ընդլայնման բանակցությունների հարցերով ԵՄ հանձնակատար Յոհաննես Հանը նշել է, որ ՀՀ վարչապետի պաշտոնավարության ժամանակ հնարավորություն է ստեղծվել նոր հանդիպումներ անցկացնելու համար՝ առաջնորդների, արտգործնախարարների միջև:
«Նոր հանդիպումներն արդեն իսկ առաջընթաց են: Ինչ վերաբերում է մեր աջակցությանը, կարծում եմ, որ պետք է թողնենք ամեն ինչ գործող ֆորմատով, նոր բան չստեղծենք: Բայց շատ կարևոր են փոխվստահության զարգացման միջոցները: Եվ մենք դրսից՝ որպես Եվրամիություն, ի՞նչ կարող ենք անել: Մենք կարող ենք ամբողջ տարածաշրջանին աջակցել, կարող ենք նպաստել երկրների միջև գործակցությանը տարբեր ոլորտներում: Այսինքն՝ հնարավորությունները պետք է շատ լինեն, և որոշ բաներ ժամանակ են պահանջում: Բայց կարծում եմ, որ տարածաշրջանում պայմանները բավականին նպաստավոր են հետագայում տարածաշրջանային իրավիճակը բարելավելու համար: Մենք պետք է աջակցենք, բայց միայն կողմերի խնդրանքով և պահանջով, որովհետև կողմերը գիտեն ինչ անել, ինչպես աշխատել միմյանց հետ, և մենք պետք է ուղղակի պատրաստ լինենք աջակցել, եթե կողմերը մեզ դրա մասին խնդրեն», – ասել է Հանը:

Премьер-министр Армении Никол Пашинян в ходе совместной пресс-конференции с президентом Еврокомиссии Жан-Клодом Юнкером, затронув тему карабахского урегулирования, заявил, что предстоящая встреча с президентом Азербайджана Ильхамом Алиевым будет посвящена также обсуждениям вокруг переговорного формата. Об этом сообщает пресс-служба правительства РА.
В ответ на вопрос журналиста Пашинян отметил, что его общение с Алиевым носило неофициальный характер.
«Мы, по сути, вообще не говорили о способах и тонкостях урегулирования карабахского вопроса, следовательно в вашем вопросе есть некоторое недопонимание, когда вы спрашиваете, есть ли что добавить: мы только должны начать обсуждать. Как я сказал, я уже говорил об этом в Тегеране, наша предстоящая встреча будет посвящена, в том числе, обсуждениям, касающимся формата, потому что мы считаем, и наша позиция не изменилась, что для эффективного решения вопроса необходимо в первую очередь создать эффективный формат, целью которого является обеспечение участия Нагорного Карабаха в переговорном процессе», – сказал Пашинян.
Европейский комиссар по вопросам расширения и политики добрососедства Йоханнес Хан, в свою очередь, отметил, что при Пашиняне появилась возможность проводить новые встречи по Карабаху на уровне лидеров и глав МИД стран.
«Новые встречи – это уже прогресс. А что касается нашей поддержки, считаю, нужно оставить все в действующем формате, не создавать ничего нового. Но очень важны средства для развития взаимного доверия», – отметил Хан.