7 Մարտ 2019 - 11:56 AMT
Հայաստանի կառավարությունը չի հրաժարվել Լեռնային Ղարաբաղի հարցով Վիեննայի ու Սանկտ Պետերբուրգի պայմանավորվածություններից: Այդ մասին լրագրողների հետ ճեպազրույցում ասել էՀՀ փոխարտգործնախարար Շավարշ Քոչարյանը.
«Այդպիսի բան երբևիցե չի հայտարարվել, որ Հայաստանի կառավարությունը հրաժարվել է Վիեննայի և Սանկտ Պետերբուրգի պայմանավորվածություններից։ Այդ ուղղությամբ քայլեր կատարվել են, համենայնդեպս, այսօր, այսպես ասենք, ժամանակավոր, բայց էական փոփոխություն կա սահմանագծում։ Պայմանավորվածություններից հրաժարում չկա», – ասել է Քոչարյանը, հայտնում է Aysor.am-ը։
Այն դիտարկմանը, որ, այնուամենայնիվ, այդ պայմանավորվածություններով նախատեսված, օրինակ, Անջեյ Կասպրշիկի խմբի ընդլայնում տեղի չի ունեցել՝ ՀՀ փոխարտգործնախարարն արձագանքել է.«Մենք շատ լավ գիտենք՝ ինչու չեն կատարվում պայամանավորվածությունները՝ ադրբեջանական կողմի պատճառով», – ասել է Շավարշ Քոչարյանը։
Պատասխանելով այն հարցին, թե այդ դեպքում ինչո՞ւ է հայկական կողմը պատրաստ հանդիպել Ադրբեջանի ղեկավարության հետ, որը, փաստորեն, չի կատարում նախկին պայմանավորվածությունները՝ Քոչարյանն արձագանքել է. «Շատ պարզ բան, որովհետև ցանկացած հանդիպում ավելի նախընտրելի է, քան ռազմական գործողությունների վերսկսումը և առ այսօր հանդիպումներն ուղղված են նաև ռազմական գործողությունների վերսկսման ռիսկերը նվազեցնելուն»։
2016-ի հունիսի 20-ին Սանկտ Պետերբուրգում տեղի է ունեցել ՀՀ, ՌԴ և ԱՀ նախագահներ Սերժ Սարգսյանի, Վլադիմիր Պուտինի ու Իլհամ Ալիևի եռակողմ հանդիպումը: Դրա արդյունքներով կողմերն ընդունել են հայտարարություն, որում, մասնավորապես, նշվում է. «ՀՀ և ԱՀ նախագահները հաստատեցին ղարաբաղյան հակամարտության գոտում իրավիճակի կայունացմանն ուղղված մայիսի 16-ին Վիենայում տեղի ունեցած վեհաժողովի պայմանավորվածությունների կատարումը: Այդ նպատակով, նրանք, մասնավորապես, պայմանավորվել են ավելացնել միջազգային դիտորդների քանակը հակամարտության գոտում: Նրանք գոհունակություն արտահայտեցին շփման գծում վերջին ժամանակաշրջանում հրադադարի ռեժիմի պահպանման կապակցությամբ»:

Правительство Армении не отказалось от достигнутых в Вене и Санкт-Петербурге договоренностей в вопросе урегулирования карабахского конфликта. Об этом заявил 7 марта после заседания правительства журналистам заместитель министра иностранных дел Армении Шаварш Кочарян.
«Никогда не было заявления о том, что правительство Армении отказалось от договоренностей в Вене и Санкт-Петербурге. В этом направлении сделаны шаги, по крайне мере, сегодня, скажем так, временно, но на границе есть существенное изменение. Отказа от договоренностей нет», – сказал Кочарян, пишет Aysor.am.
На замечание, что тем не менее, предусмотренное этими договоренностями, например, расширение офиса личного представителя действующего председателя ОБСЕ под руководством Анджея Каспршика не произошло, замминистра ответил: «Мы очень хорошо знаем, почему эти договоренности не выполняются, – из-за азербайджанской стороны».
На вопрос, так почему в таком случае армянская сторона собирается встречаться с руководством Азербайджана, которое, фактически, не выполняет достигнутые в прошлом договоренности, Кочарян ответил: «Все очень просто, поскольку любая встреча предпочтительнее, чем возобновление военных действий, и по сей день встречи направлены также на снижение риска возобновления военных действий».
20 июня 2016 года в Санкт-Петербурге состоялась встреча президента России Владимира Путина с президентом Республики Армения Сержем Саргсяном и президентом Азербайджанской Республики Ильхамом Алиевым. По итогам консультаций лидеры Армении, России и Азербайджана приняли совместное заявление, в котором констатировали достижение взаимопонимания по ряду вопросов, решение которых позволит создать условия для прогресса в нагорно-карабахском урегулировании.
16 мая 2016 года в Вене состоялась встреча президентов Армении и Азербайджана Сержа Саргсяна и Ильхама Алиева. В ходе встречи были достигнуты согласия предпринять шаги для внедрения механизма мониторинга исполнения соглашений и расследования инцидентов, увеличения возможностей команды личного представителя председателя ОБСЕ, а также – для возможного возобновления переговорного процесса мирного урегулирования конфликта.