Մարտի 12-ին Հայաստանում մեկնարկող «ՆԱՏՕ-ի շաբաթվա» շրջանակում ներգրավված կլինեն ՆԱՏՕ-ի անդամ ավելի շատ երկրներ: Այդ մասին Հայաստանում «ՆԱՏՕ-ի շաբաթվա» մեկնարկին նվիրված մամուլի ասուլիսին հայտարարել է ՀՀ-ում Գերմանիայի դեսպան Մաթիաս Քիսլերը՝ շնորհակալություն հայտնելով ՀՀ Զինված ուժերին ՆԱՏՕ-խաղաղապահ առաքելություններին մասնակցելու համար:
Դեսպանի խոսքով՝ Հայաստանում հասարակության շատ փոքր հատված է տեղեկացված ՆԱՏՕ-ի գործունեությունից, հայտնում է Aysor.am-ը:
«Դժբախտաբար, իմ տպավորությունն է այդպիսին, և ես այն ստացել եմ հասարակության ներկայացուցիչների հետ շփումներից, Հայաստանում ՆԱՏՕ-ն հայտնի է միայն փորձագետների նեղ շրջանակներին: Ուստի այս շաբաթվա ընթացքում կարևոր են ոչ միայն մասնագետների, փորձագետների միջև քննարկումներն, այլև՝ հանրության հնարավորինս լայն շերտերի ներգրավվածությունը», – ասել է ՀՀ-ում Գերմանիայի դեսպանը:
ՀՀ ԱԳՆ Սպառազինությունների վերահսկման և միջազգային անվտանգության վարչության պետ, դեսպան Արմեն Եդիգարյանը, ներկայացնելով առաջիկա շաբաթ սպասվող միջոցառումները, հայտարարել է, որ Հայաստանի երկխոսությունը ՆԱՏՕ-ի հետ շարունակվում է բնականոն կերպով:
Նա ընդգծել է, որ Հայաստանում է գտնվելու նաև Հարավային Կովկասում և Կենտրոնական Ասիայում ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղարի հատուկ ներկայացուցիչ Ջեյմս Ապատուրայը:

Чрезвычайный и полномочный посол Германии в Армении Матиас Кислер выразил благодарность Вооруженным силам Армении за участие в миротворческих миссиях НАТО. Что касается стартующей недели НАТО, то, по словам посла, в этот раз в мероприятии будут участвовать больше стран-членов НАТО.
По словам посла, в Армении незначительная часть общества знает о деятельности НАТО, пишет Aysor.am.
«К сожалению, у меня такое впечатление, что в Армении лишь узкий круг экспертов знает о НАТО. Посему в течение этой недели важны не только обсуждения между специалистами и экспертами, но и участие как можно более широких слоев общественности», – заявил посол Германии.
Как заявил на пресс-конференции, посвященной старту недели НАТО в Армении, начальник Управления контроля над вооружениями и международной безопасности МИД Армении, посол Армен Едигарян, диалог между Арменией и НАТО продолжается естественными темпами.
Касаясь предстоящих мероприятий, Армен Едигарян подчеркнул, что в Армении будет находиться также спецпредставитель НАТО на Южном Кавказе и в Центральной Азии Джеймс Аппатурай.