12 Մարտ 2019 - 11:38 AMT
Ստեփանակերտում կայացած Հայաստանի և Արցախի Անվտանգության խորհուրդների համատեղ նիստում ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը անդրադարձել է ԼՂ հարցի կարգավորման ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների կողմից առաջ քաշվող սկզբունքներին:
«Իսկ Հայաստանի կառավարությունն ընդունո՞ւմ է արդյոք ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների կողմից առաջ քաշվող 3 սկզբունքը և 6 տարրը՝ որպես բանակցային գործընթացի հիմք: Սա իսկապես կարևորագույն հարց է, բայց այս հարցին ի պատասխան մենք կարիք ունենք կարևոր պարզաբանումների: Իսկ ի՞նչ կարող են նշանակել այդ սկզբունքները գործնականում, և ո՞ւմն է դրանք մեկնաբանելու իրավունքը: Սա կարևոր է, որովհետև այն, ինչպես այդ սկզբունքները մեկնաբանում է Ադրբեջանը, մեզ համար անընդունելի է: Մենք, իհարկե, կարող ենք հանդես գալ այդ սկզբունքների սեփական մեկնաբանությամբ, բայց դա անիմաստ է, որովհետև մեր նպատակը ոչ թե լեզվակռիվն է, այլ արդյունավետ բանակցային գործընթացը», – ասել է Փաշինյանը:
Նա հավելել է, որ բանակցային գործընթացի հիմք պետք է դառնան տարընթերցումների տեղիք չտվող արձանագրումները:
«Բայց համանախագահների կողմից առաջարկված սկզբունքները, տարրերը, ինչպես արդեն նշեցի, վերջին 10 տարիներին ամենատարբեր և ամենատարածական մեկնաբանությունների տեղիք են տվել, և հետևաբար, առաջիկա բանակցային գործընթացի կարևորագույն նպատակը պետք է լինի այսպես ասած հիմնական հասկացությունների՝ 3 սկզբունքի և 6 տարրի պարզաբանումը, և մենք պատրաստ ենք նաև այսպիսի խոսակցության», – ասել է վարչապետը:
Նա խոսել է նաև ժողովուրդներին «խաղաղության նախապատրաստելու» սկզբունքի մասին:
«Հարկ եմ համարում ընդգծել, որ ժողովուրդներին խաղաղության նախապատրաստելը չի կարող լինել բանակցություններում ներգրավված կառավարություններից որևէ մեկի առանձին խնդիրը, և դա համատեղ աշխատանք է: Նկատի ունեմ, օրինակ, ադրբեջանական հանրությանը խաղաղության նախապատրաստելը ոչ միայն Ադրբեջանի, այլև Հայաստանի իշխանությունների մասնակցությամբ պետք է տեղի ունենա: Հենց այս գիտակցումն էր, որ ինձ ստիպեց 2018թ. աշնանը Հայաստանի Ազգային ժողովի ամբիոնից հանդես գալ մեր իրականության համար, ըստ էության, աննախադեպ մի հայտարարությամբ՝ ասելով, որ Ղարաբաղի հարցի որևէ լուծում պետք է ընդունելի լինի Հայաստանի ժողովրդի, Արցախի ժողովրդի և Ադրբեջանի ժողովրդի համար: Սա իմ ներդրումն էր ոչ միայն Հայաստանի ու Արցախի, այլև Ադրբեջանի ժողովրդին խաղաղության նախապատրաստելու գործում», – ասել է Փաշինյանը:
Նա նկատել է, որ Ադրբեջանի նախագահի կողմից ՀՀ-ն համարժեք հայտարարություններ, քայլեր չի տեսնում:
«Չնայած սրան՝ պատրաստ եմ շարունակել երկխոսությունը ոչ միայն Ադրբեջանի նախագահի, այլև Ադրբեջանի ժողովրդի հետ, որովհետև համոզված եմ՝ Ադրբեջանի ժողովուրդը խաղաղասեր է նույնքան, որքան Հայաստանի ժողովուրդը, որքան Արցախի ժողովուրդը», – ասել է Փաշինյան:
Ավելի վաղ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահները հայտարարություն են տարածել Հայաստանի ու Ադրբեջանի ղեկավարների առաջիկա հնարավոր հանդիպման վերաբերյալ. նրանք նշել են, որ ԼՂ հարցի կարգավորումը պետք է ներառի տարածքների հանձնումը։
Համանախագահները կոչ են արել նաև ձեռնպահ մնալ «կրքեր բորբորքող հայտարարություններից»։
Ընթերցեք նաև՝ «ՀՀ վարչապետ. ԼՂ-ն հակամարտության կողմ դարձնելը եղել և մնալու է քննարկումների կարևորագույն կետերից»:

12 Март 2019 - 14:01 AMT
Премьер-министр Армении Никол Пашинян заявил, что готов продолжить диалог по карабахскому вопросу не только с президентом Азербайджана Ильхамом Алиевым, но и с народом Азербайджана. Об этом премьер заявил 12 марта, выступая на прошедшем в Степанакерте совместном заседании Совбезов Армении и Арцаха.
Он коснулся темы «подготовки народов к миру».
«Считаю необходимым подчеркнуть, что подготовка народов к миру не может быть вопросом одного из правительств, вовлеченных в переговоры, это совместная работа. Я имею в виду, например, что подготовка азербайджанского общества к миру должна осуществляться не только властями Азербайджана, но и при участии властей Армении. Именно осознание этого заставило меня осенью 2018 года выступить в Национальном собрании Армении с по сути беспрецедентным для нашей реальности заявлением о том, что любое решение карабахского вопроса должно быть приемлемо для народов Армении, Арцаха и Азербайджана. Это мой вклад в дело подготовки к миру народов не только в Армении и Карабахе, но и в Азербайджане», – заявил Пашинян.
Он отметил, что не видит равноценных заявлений и шагов со стороны президента Азербайджана.
«Несмотря на это, я готов продолжить диалог не только с президентом, но и с народом Азербайджана, потому что уверен, что народ Азербайджана настолько же миролюбив, насколько народ Армении, насколько народ Арцаха», – отметил премьер.
Он также коснулся темы принципов урегулирования карабахского конфликта, отметив, что Армения была и останется гарантом безопасности Арцаха номер один и продолжит участвовать в мирном процессе.
«Принимает ли правительство Армении выдвигаемые Минской группой ОБСЕ 3 принципа и 6 элементов в качестве оснований для переговорного процесса. Это важнейший вопрос, но для ответа на него нужны разъяснения. Что значат эти принципы на практике и кто имеет право их трактовать? Это важно, потому что то, как трактует Азербайджана эти принципы, для нас неприемлемо. Мы, конечно, можем выступить с собственной трактовкой этих принципов, но это бессмысленно, потому что наша цель – не словесная перепалка, а эффективный переговорный процесс», – отметил Пашинян.
Он добавил, что основой переговорного процесса должны стать пункты, которые не дают повода для разночтений.
«Но предложенные сопредседателями принципы, как я уже отметил, за последние 10 лет стали поводом для самых различных и широких трактовок и, следовательно, целью предстоящего переговорного процесса должно стать уточнение 3 основных принципов и 6 элементов. И мы готовы к этому разговору», – сказал Пашинян.
Ранее сопредседатели Минской группы ОБСЕ призвали стороны карабахского кохфликта снизить «напряженность и подстрекательскую риторику». «Ссылаясь на некоторые противоречивые публичные заявления касательно сущности процесса Минской группы, сопредседатели подтверждают, что справедливое и долгосрочное урегулирование должно базироваться на основных принципах Хельсинкского заключительного акта, в частности, на неиспользовании угрозы силой, обеспечении территориальной целостности, равноправия, права народов на самоопределение», – говорится в заявлении сопредседателей.