Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը ցավակցական հեռագիր է հղել Նոր Զելանդիայի վարչապետ Ջասինդա Արդեռնին Վելինգթոնին՝ Քրայսթչըրչ քաղաքի երկու մզկիթներում տեղի ունեցած ահաբեկչական հարձակման կապակցությամբ:
Հեռագրում, մասնավորապես, ասված է.«Հարգելի տիկին վարչապետ, խորը ցավով տեղեկացա Նոր Զելանդիայի Քրայսթչըրչ քաղաքի երկու մզկիթներում տեղի ունեցած ահաբեկչական հարձակման մասին, որը խլեց բազմաթիվ անմեղ մարդկանց կյանքեր:
Խստորեն դատապարտելով ահաբեկչությունն իր բոլոր դրսևորումներով՝ իմ անկեղծ վշտակցությունն ու զորակցությունն եմ հայտնում Ձեզ, զոհվածների հարազատներին և Նոր Զելանդիայի բարեկամ ժողովրդին»:
Նոր Զելանդիայի Քրայսչերչ քաղաքում մարտի 15-ին մզկիթների վրա զինված հարձակման հետևանքով զոհվածների թիվը հասել է 49-ի: Այդ մասին հայտնել է ոստիկանությունը:Բուժօգնություն է ստանում հրազենային վիրավորում ստացած 50 մարդ:
Նոր Զելանդիայի Քրայսչերչ քաղաքում մզկիթների վրա զինված հարձակում գործած անձանցից մեկը հայերեն գրություն է կատարել ավտոմատի պահունակի վրա։

Премьер-министр Республики Армения Никол Пашинян направил телеграмму соболезнования премьер-министру Новой Зеландии Джасинде Ардерн в связи с терактом, совершенным в мечетях в городе Крайстчерч. Об этом сообщает пресс-служба правительства.
«С глубокой скорбью узнал о теракте, совершенном в мечетях в городе Крайстчерч в Новой Зеландии, который унес жизни многочисленных невинных людей. Решительно осуждая терроризм во всех его проявлениях, выражаю свои искренние соболезнования и поддержку вам, родным погибших и дружественному народу Новой Зеландии», – говорится в послании Пашиняна.
По официальным данным, в результате теракта 15 марта в Новой Зеландии погибли 49 человек. 41 из них убиты в мечети Масджид-ан-Нур в центре Крайстчёрча, еще семь – в мечети на авеню Линвуд, причем три жертвы были застрелены вне здания. Еще один пострадавший скончался в больнице. Ранения получили 48 человек.