22 Մարտ 2019 - 07:02 AMT
BraVo երաժշտական պրոֆեսիոնալ միջազգային մրցանակը «Համաշխարհային երաժշտական մշակույթի մեջ ավանդի համար» անվանակարգում հետմահու շնորհվել է մեծն շանսոնյե Շառլ Ազնավուրին: Դափնեկիրներին մեծարել են մարտի 21-ին Կրեմլի պետական պալատում, հայտնում է ՏԱՍՍ-ը:
«Աշխարհը մեծ արտիստի կորցրեց, սակայն նրա արվեստը շարունակում է ապրել և դեռ երկար իր լույսը կսփռի սերունդների վրա: Եվ այսօր BraVo երաժշտական պրոֆեսիոնալ միջազգային մրցանակը «Համաշխարհային երաժշտական մշակույթի մեջ ավանդի համար» անվանակարգում մենք նվիրում ենք Շառլ Ազնավուրին»,-հայտարարել է արարողությունը վարող Ֆիլիպ Կիրկորովը: Մրցանակը կփոխանցվի երգչի ընտանիքին:
Համերգի ժամանակ Թամարա Գվերձիթելին կատարել է Ազնավուրի «Հավերժական սեր» (Une Vie D’Amour) երգը: «Անհնար է անցած ժամանակով խոսել Շառլ Ազնավուրի մասին: Դա համաշխարհային երաժշտության գանձն է, դա մեծ մարդու կիրքն է, մտքերն են: Շնորհակալություն, մաեստրո, ձեր երաժշտության, ձեր երգերի համար, որոնք գեղեցկացրեցին և ավելի երջանիկ դարձրեցին մեր աշխարհը»,-ասել է նա:
Լեգենդար շանսոնյեն Շառլ Ազնավուրը մահացել է հոկտեմբերի 1-ին 94 տարեկանում: Ազնավուրը, որը վերջերս էր վերադարձել Ճապոնիայում համերգային շրջագայությունից, մահացել է իր տանը՝ Ֆրանսիայի հարավ-արևելքում:

Приз «За вклад в мировую музыкальную культуру» международной профессиональной музыкальной премии BraVo в области популярной музыки посмертно присудили французскому шансонье армянского происхождения Шарлю Азнавуру. Церемония объявления лауреатов прошла 21 марта в Государственном Кремлевском дворце. передает корреспондент ТАСС.
«Мир потерял великого артиста, но его искусство продолжает жить и долго-долго будет озарять своим светом не одно поколение. И сегодня премию в номинации «За вклад в мировую музыкальную культуру» международной профессиональной премии BraVo мы посвящаем Шарлю Азнавуру», – объявил ведущий церемонии Филипп Киркоров. Статуэтка будет передана семье певца, пишет ТАСС.
Песню Азнавура «Вечная любовь» (Une Vie D’Amour) на концерте исполнила Тамара Гвердцители. «Невозможно говорить в прошедшем времени о Шарле Азнавуре. Это сокровищница мировой музыки, это чувство страсти, мысли великого человека. Спасибо, маэстро, за вашу музыку, за песни, которые сделали наш мир красивее, счастливее», – сказала она.
Шансонье скончался 1 октября 2018 года в возрасте 94 лет. Азнавур, недавно вернувшийся из концертного тура по Японии, умер утром во сне в своем доме на юго-востоке Франции.