26 Մարտ 2019 - 07:22 AMT
2019-ի սկզբից լաբորատոր հաստատված կարմրուկի բերովի արդեն 4-րդ դեպքն է գրանցվում: Այդ մասին իր ֆեյսբուքյան էջում հայտնել է առողջապահության նախարար Արսեն Թորոսյանը:
Նշվում է, որ աշխարհում կարմրուկի համաճարակային իրավիճակը շարունակում է մնալ լարված: Ներկայումս եվրոպայում կարմրուկի համաճարակը լուրջ առողջապահական խնդիր է և ավելի քան հինգ տասնյակ մահվան դեպք է գրանցվել: «Վերջինս պատվաստումների վերաբերյալ ապատեղակատվության տարածման արդյունք է: Նման միտումների հետագա շարունակումը կարող է բերել արդեն իսկ վերացված վարակիչ հիվանդությունների հետվերադարձին` զանգվածային հիվանդացման դեպքերի, բռնկումների, համաճարակների, ինչպես նաև մահվան դեպքերի: Տեղին է նշել, որ որոշ երկրներում արդեն իսկ դիտվում է դիֆթերիայի հետվերադարձ՝ ուղեկցվելով բռնկումներով, մահվան դեպքերով»,-ասվում է գրառման մեջ:
Նշվում է, որ Հայաստանում կարմրուկի առումով իրավիճակը կայուն է, սակայն գրանցվում են բերովի դեպքեր: Դեպքերը համաճարակաբանորեն կապվում են Ուկրաինայի և Վրաստանի հետ:
Չորրորդ դեպքն արձանագրվել է Իտալիայի քաղաքացու մոտ, որը Հայաստան է ժամանել Ուկրաինայից 2 շաբաթ առաջ` առանց որևէ կլինիկական երևույթների: Ախտանշաններն ի հայտ են եկել մեկ շաբաթ առաջ՝ ունեցել է ջերմության բարձրացում, ընդհանուր թուլություն, իսկ մարտի 23-ից սկսել է մարմնի ցանավորումը: Մարտի 25-ին կատարվել է լաբորատոր հետազոտություն և հիվանդի մոտ հաստատվել է կարմրուկ:
Նշվում է, որ հիվանդը վարակիչ շրջանում եղել է Արամի փողոցի վրա գտնվող տարբեր հանրային վայրերում և ունեցել է բազմաթիվ շփումներ այլ քաղաքացիների հետ, ովքեր մեծ հավանականութամբ կարող են վարակված լինել և նպաստել երկրում վիրուսի տեղական տարածմանը և նոր դեպքերի առաջացմանը:
«Պատվաստումներն են ամենաանվտանգ և արդյունավետ հանրային առողջապահական միջոցառումները` յուրաքանչյուր տարի փրկելով միլիոնավոր կյանքեր: Այն անձինք, ովքեր չունեն կարմրուկի դեմ առնվազն երկու դեղաչափ պատվաստում, հորդորում եմ դիմել տեղամասային պոլիկլինիկա և պատվաստվել` միայն այս դեպքում զերծ կմնաք հիվանդությունից»,-ասվում է Արսեն Թորոսյանի գրառման մեջ:
Կարմրուկը խիստ վարակիչ վիրուսային հիվանդություն է, որը բնորոշվում է արտահայտված ինտոքսիկացիայով, կատառալ և ցանային երևույթներով: Վարակը փոխանցվում է օդակաթիլային ճանապարհով և օժտված է խիստ բարձր վարակելիությամբ:

В Армении с начала 2019 года фиксируется уже четвертый лабораторно подтвержденный «завезенный» случай кори. Об этом сообщил министр здравоохранения РА Арсен Торосян на своей странице в Facebook
Отмечается, что эпидемиологическая ситуация с корью в мире продолжает оставаться напряженной, в настоящее время эпидемия кори в Европе создала серьезную проблему в сфере здравоохранения: зафиксировано более 50-ти летальных исходов. Это стало следствием распространения дезинформации о вакцинации.
«При сохранении подобных тенденций возможен возврат уже ликвидированных болезней, в том числе, случаев массовой заболеваемости, вспышек, эпидемий, а также летальных исходов. В некоторых странах уже наблюдается возврат дифтерии, сопровождающийся вспышками и случаями смерти», – отметил Торосян.
По его словам, в Армении ситуация с корью стабильна, однако есть случаи, когда болезнь в страну завозят. Эти случаи эпидемиологически связаны с Украиной и Грузией.
Этот четвертый случай зафиксирован у гражданина Италии, который прибыл в Армению из Украины две недели назад без каких-либо клинических явлений. Симптомы проявились неделю назад: произошло повышение температуры, появилась общая слабость, а с 23 марта на теле стала заметна сыпь. 25 марта было проведено лабораторное исследование, и у больного была подтверждена корь.
Отмечается, что больной в инкубационный период бывал в различных общественных заведениях на улице Арами и имел многочисленные контакты с другими гражданами, которые с большой долей вероятности могли заразиться, что может повлечь локальное распространение вируса в стране и появлению новых случаев.
«Самой безопасной и эффективной мерой общественного здравоохранения является вакцинация, которая ежегодно сохраняет миллионы жизней.Тем лицам, которые не получили как минимум две дозы вакцины против кори, советую обратиться в территориальную поликлинику и пройти вакцинацию. Только в этом случае можно избежать заболевания», – подчеркнул министр.
Корь является острым инфекционным заболеванием, которое характеризуется выраженной интоксикацией, катаральными явлениями и сыпью. Вирус передается воздушно-капельным путем и обладает крайне высокой заразностью.