27 Մարտ 2019 - 08:50 AMT
ԱԺ մարտի 27-ի նիստի ժամանակ «Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Նաիրա Զոհրաբյանը ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանից հետաքրքրվել է, թե արդյոք կա Վիեննայում Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հետ սպասվելիք հանդիպման հստակ օրակարգը։
Վարչապետը պատասխանել է, որ դեռ Իրանում է հայտարարել, որ հանդիպման նախնական պայմանավորվածություն կա:
«Նախկինում էլ Ադրբեջանի նախագահի հետ հանդիպումների ժամանակ ես ասել եմ իմ դիրքորոշումը, որ առնվազն սկզբնական փուլում այդ հանդիպումները կոնկրետ օրակարգ չպետք է ունենան, պիտի լինի հարցերի լայն շրջանակ, պետք է ուղղակի մտքեր փոխանակենք տարբեր հարցերի վերաբերյալ։ Ընդհանուր առմամբ, կարող եմ կանխատեսել, որ քննարկումները կլինեն նախկինում հնչած հայտարարությունների շրջանակում, և այո, այն, ինչ հայտարարել եմ Ստեփանակերտում Անվտանգության խորհրդի համատեղ նիստի ժամանակ, այն օրակարգն է, որով մենք գնում ենք բանակցությունների, այն պլատֆորմն է, որի վրա հիմնվելու ենք բանակցային հետագա ողջ գործընթացում»,- ասել է Նիկոլ Փաշինյանը։
Դիտարկմանը, թե այսինքն՝ կարող ենք ենթադրել, որ Արցախը որպես բանակցային կողմ ներգրավելու վերաբերյալ մտքեր կփոխանակվեն, Փաշինյանը դրական պատասխան է տվել:
«Այո, իհարկե, Ստեփանակերտի իմ ելույթի առաջին դրույթը հենց դա էր։ Ուզում եմ բոլորս ճիշտ հասկանանք, որովհետև կան տարբեր մեկնաբանություններ և Հայաստանում, և դրսում։ Մեկնաբանություն կա, տարօրինակ կերպով նաև Հայաստանում, որ սա բանակցային ֆորմատի փոփոխության առաջարկ է, բայց դա, իհարկե, բանակցային ֆորմատի փոփոխության առաջարկ չէ և չի կարող լինել, որովհետև բանակցային ֆորմատը շարունակում է մնալ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահությունը», – հայտնել է վարչապետը։
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը մարտի 28-29-ին աշխատանքային այցով կմեկնի Ավստրիայի Հանրապետություն: ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկրների նախաձեռնությամբ Վիեննայում տեղի կունենա Նիկոլ Փաշինյանի հանդիպումն Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հետ:

27 Март 2019 - 11:59 AMT
На заседании Национального собрания Армении 27 марта депутат от фракции партии «Процветающая Армения» Наира Зограбян спросила премьер-министра РА Никола Пашиняна, есть ли четкая повестка его намеченной в Вене встречи с президентом Азербайджана Ильхамом Алиевым.
Премьер ответил, что еще в Иране заявил о том, что есть предварительная договоренность о встрече.
«Наши представления о повестке не изменились. Я и в прошлом говорил о том, что на начальном этапе эти встречи не должны иметь конкретной повестки. Должен быть широкий спектр вопросов и то, что нас интересует, мы должны просто обмениваться мнениями по различным вопросам. Обсуждения будут проходить в рамках озвученных ранее заявлений. То, что я заявил в Степанакерте на совместном заседании Советов безопасности, это, по сути, и есть та повестка, с которой мы идем на переговоры и, по сути, та платформа, на которую мы будем опираться во всем дальнейшем переговорном процессе», – заявил Пашиян.
На вопрос, можно ли предполагать, что в процессе обмена мнениями будет затронут и вопрос участия Арцаха в переговорах, премьер ответил утвердительно.
Премьер-министр Армении Никол Пашинян 28-29 марта с рабочим визитом отправится в Австрийскую Республику. По инициативе стран-сопредседателей Минской группы ОБСЕ в Вене состоится встреча Пашиняна с президентом Азербайджана Ильхамом Алиевым.