Հայաստանի ապագան սերտորեն կապված է բարձր տեխնոլոգիաների, գիտության, գիտելիքահեն կրթության հետ: Այդ մասին հայտարարել է ՀՀ նախագահ Արմեն Սարգսյանը ԱՄՆ-ից, Ճապոնիայից, Չինաստանից, Դանիայից, Իսպանիայից Հայաստան ժամանած մի խումբ ականավոր գիտնականների հետ հանդիպմանը:
Նրան ժամանել են մասնակցելու տնտեսության և քաղաքականության արդյունավետ զարգացման մոդելավորմանը նվիրված միջազգային գիտաժողովին։
Նախագահ Սարգսյանը ողջունել է գիտնականների այցը և հույս հայտնել, որ գիտաժողովից հետո նրանց կապը Հայաստանի հետ էլ ավելի կամրանա: «Վստահ եմ, որ Հայաստանի ապագան սերտորեն կապված է բարձր տեխնոլոգիաների, գիտության, գիտելիքահեն կրթության հետ, իսկ այս նպատակին տանող ամենակարճ ճանապարհը լավագույնների հետ գործընկեր լինելն է, նրանց ակադեմիական ու ինդուստրիալ փորձը Հայաստան բերելը»,- նշել է նախագահ Սարգսյանը:
Հանդիպումից հետո Երևանում մեկնարկել է «Էվոլյուցիա և արհեստական բանականություն» խորագրով անցկացվող միջազգային գիտաժողովը:
Գիտաժողովին բացման խոսքով հանդես են եկել նախագահ Արմեն Սարգսյանը, ԱՏՁՄ գործադիր տնօրեն Կարեն Վարդանյանը և ՀՀ ԳԱԱ բնական գիտությունների բաժանմունքի ակադեմիկոս-քարտուղար Ռուբեն Հարությունյանը, հայտնում է նախագահի մամուլի ծառայությունը:
Գիտաժողովի մասնակիցները Հայաստանի և շուրջ 15 երկրի գիտնականներ ու փորձագետներ են, ովքեր քննարկում են էվոլյուցիայի զարգացման համաշխարհային օրակարգը:

Президент Армении Армен Саркисян 29 марта принял группу выдающихся ученых, прибывших в Армению из США, Японии, Китая, Дании, Испании, которые находятся в нашей стране для участия в международной научной конференции, посвященной моделированию эффективного развития экономики и политики. Об этом сообщает пресс-служба президента.
Саркисян поприветствовал визит ученых и выразил надежду, что после конференции их связь с Арменией еще более укрепится.
«Уверен, что будущее Армении тесно связано с высокими технологиями, наукой, наукоемким образованием, а самый короткий путь к этой цели – партнерство с лучшими, внедрение их академического и индустриального опыта в Армении», – отметил президент Армении.
После встречи в Ереване стартовала международная научная конференция на тему «Эволюция и искусственный интеллект».
Со вступительной речью на конференции выступили президент РА Армен Саркисян, директор Союза предприятий информационных технологий Карен Варданян и академик-секретарь Отделения естественных наук НАН РА Рубен Арутюнян.