10 Ապրիլ 2019 - 14:25 AMT
Ապրիլի 10-ին ԱԺ գիտության, կրթության, մշակույթի, երիտասարդության և սպորտի հարցերի մշտական հանձնաժողովի նիստում՝ Հեռուստատեսության և ռադիոյի ազգային հանձնաժողովի 2018 թվականի գործունեության մասին հաշվետվության ներկայացման ժամանակ, «Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավոր Նարինե Թուխիկյանն անդրադարձել է ռուսաստանյան «Ռոսիա» հեռուստաընկերության հակահայկական հաղորդումներին:
Նա, դիմելով ՀՌԱՀ նախագահ Տիգրան Հակոբյանին, հետաքրքրվել է, թե հնարավոր է արդյոք սահմանափակել կամ ամբողջությամբ արգելել այդ ալիքի առանձին հաղորդումների հեռարձակումը Հայաստանի տարածքում։
Հակոբյանն ի պատասխան ասել է, որ դա ամբողջովին քաղաքական խնդիր է:
«Ես ձեզ հետ համաձայն եմ։ Դա որոշակի սպառնալիք է ստեղծում Հայաստանի տեղեկատվական անվտանգության համար: Շատ երկրներ, ինչպես Ուկրաինան, Վրաստանը, Մոլդովան իրականացրել են այդ գաղափարը, բայց դրա համար նրանք շատ բարձր գին են վճարել՝ երեքն էլ զրկվել են տարածքներից»,- պատասխանել է Հակոբյանը:
Նա ասել է, որ հարցն այն է, թե պատրաստ ենք արդյոք մենք գնալ դրան և «վճարել նույն գինը»:
«Մենք պետք է կարողանանք հավասարակշռվել, քանի որ այս պահին մենք բավական շատ՝ ոչ պակաս կարևոր խնդիրներ ունենք։ Գուցե կգա ժամանակը, երբ մենք կհայտնվենք ավելի նպաստավոր վիճակում և կկարողանանք իրականացնել այդ գաղափարը, բայց հիմա դրա իրականացումը ցանկալի չէ»,- ասել է Հայաստանի հեռուստատեսության և ռադիոյի ազգային հանձնաժողովի նախագահը։

На заседании постоянной парламентской Комиссии по вопросам науки, образования, культуры, диаспоры, молодежи и спорта 10 апреля при представлении отчета «О деятельности Национальной комиссии по телевидению и радио за 2018 год» депутат от правящего блока «Мой шаг» Нарине Тухикян затронула тему антиармянских передач, призывающих к ненависти к армянам, на российском государственном телеканале «Россия».
Обращаясь к председателю структуры Тиграну Акопяну, она поинтересовалась, возможно ли ограничить или полностью запретить трансляцию отдельных передач телеканала «Россия» на территории Армении.
Акопян ответил, что это полностью политический вопрос.
«Я с вами согласен. Это создает определенную угрозу для информационной безопасности Армении. Многие страны, такие как Украина, Грузия, Молдавия уже реализовали эту идею, однако им за это пришлось заплатить очень высокую цену – они лишились территорий»,- отметил Акопян.
По его словам, вопрос в том, готова ли Армения пойти на это и заплатить ту же цену, что и эти страны.
«Мы должны уметь балансировать, поскольку в данный момент у нас достаточно других немаловажных проблем. Возможно, придет то время, когда мы окажемся в более благоприятном положении и сможем реализовать эту идею, но сейчас ее реализация нежелательна», – отметил председатель Национальной комиссии по телевидению и радио Армении.