18 Ապրիլ 2019 - 10:12 AMT
«Լրագրողներ առանց սահմանների» միջազգային իրավապաշտպան կազմակերպությունը հրապարակել է մամուլի ազատության իր ամենամյա զեկույցը՝ World Press Freedom Index 2019, որի համաձայն թավշյա հեղափոխությունից հետո ՀՀ-ն 180 երկրների ցուցակում զբաղեցրել է 61-րդ տեղը՝ մեկ տարում բարելավելով դիրքը 19 կետով:
Զեկույցը կազմելիս, հեղինակները դիտարկել են խոսքի ազատության ոլորտի օրենսդրությունն ու զարգացումը թավշյա հեղափոխությունից հետո: Զեկույցում նշվում է, որ հեղափոխությունը թուլացրել է կառավարության իշխանությունը հեռուստաալիքներում և նվազեցրել է իշխանությունների ճնշումը պետական ԶԼՄ-ների հանդեպ:
«Նոր ԶԼՄ-ները տեսախցիկ-արձագանքը եղան 2018-ի գարնան հեղափոխության, որը իշխանության բերեց նախկին լրագրողի: Մեդիա դաշտը տարատեսակ է, սակայն բևեռացված, իսկ հիմնական հեռուստաալիքների քաղաքականությունը համընկնում է սեփականատերերի շահերի հետ: Այլ կերպ ասած՝ լրագրողական անկախությունն ու ԶԼՄ-ների սեփականատերերի թափանցիկությունը շարունակում են հիմնական խնդիրները լինել:
«Նոր կառավարությունը պետք է փորձի վերականգնել հնարավորությունները, որոնք չօգտագործվեցին թվային հեռարձակման անցնելիս, և պարադոքսալ կերպով հանգեցրեցին ռեգիոնալ հեռուստաընկերությունների քանակի սահմանափակմանը:
Համացանցում ծաղկող հետազոտական լրագրությունը բոլոր հնարավորություններն ունի կոռուպցիայի դեմ պայքարում գլխավոր դերակատարը դառնալու»,-ասվում է զեկույցում:
Մինչդեռ հարևան Ադրբեջանը նահանջել է 3 կետով՝ զբաղեցնելով 166-րդ տեղը: Վրաստանը 60-րդն է, ՌԴ-ն՝ 149, ԱՄՆ-ն՝48-րդ: Լրագրողների համար ամենավտանգավոր երկիր է ճանաչվել Աֆղանստանը, որը 121-րդ տեղում է:

Международная правозащитная организация «Репортеры без границ» обнародовала свой ежегодный доклад свободы прессы (World Press Freedom Index 2019), согласно которому после бархатной революции апреля-мая 2018 года Армения в рейтинге из 180 стран занимает 61 место, поднявшись за год на 19 пунктов.
При составлении доклада, авторы рассматривали развитие и законодательство сферы свободы слова в Армении после бархатной революции. В докладе говорится, что бархатная революция ослабила власть правительства на телеканалах, и снизилось давление властей на государственные СМИ.
«Новые СМИ послужили эхо-камерой для бархатной революции весной 2018 года, которая привела к власти бывшего журналиста. Медиа-ландшафт разнообразен, но поляризован, и редакционная политика основных телеканалов совпадает с интересами их владельцев. Другими словами, журналистская независимость и прозрачное владение средствами массовой информации остаются основными проблемами.
«Новое правительство должно попытаться восстановить возможности, которые были упущены при переходе на цифровое телевидение, что парадоксальным образом ограничило количество региональных каналов. Расследовательская журналистика, процветающая в интернете, имеет все возможности для того, чтобы играть главную роль в национальной борьбе с коррупцией», – отмечается в докладе.
Между тем соседний Азербайджан опустился на три ступени и занимает в рейтинге 166 место, Грузия расположилась на 60 месте. Россия занимает в рейтинге 149 место, США – 48-е. Самой опасной страной для журналистов в прошлом году признали Афганистан (121 место). Из 84 представителей СМИ, погибших по всему миру в связи со своей профессиональной деятельностью, там погибли 16.
Лидером рейтинга в третий раз стала Норвегия. За ней следуют Финляндия и Швеция. Список замыкают три диктатуры, которые по сравнению с прошлым годом поменялись местами: Туркменистан (180 место), КНДР (179) и Эритрея (178).