ԱԳՆ մամուլի խոսնակ Աննա Նաղդալյանն, անդրադառնալով Հայոց ցեղասպանության տարելիցին ընդառաջ պաշտոնական Անկարայի հայտարարություններին, ասել է, որ Ցեղասպանությունը ժխտողականության քողի ներքո արդարացնելը ամոթալի և վտանգավոր երևույթ է:
Թուրքիայի կառավարությունը հայտարարել է, որ «Հայաստանը վախենում բացել 1915թ․ իր արխիվները, քանի որ դրանից հետո աշխարհը ապացույցներ կստանա, որ 1915թ․ իրադարձությունները «հայերի ցեղասպանություն» չէ, այլ հակառակը՝ հայկական հրոսակախմբերի կողմից Օսմանյան կայսրությունում մուսուլման բնակչության ցեղասպանություն և ոչնչացում»: Իսկ օրերս Թուրքիայի ԱԳ նախարար Մեվլութ Չավուշօղլուն նշել էր, որ իրենց նախնիներով ու պատմությամբ հպարտանում են, քանի որ իրենց պատմության մեջ ցեղասպանություն, գաղութատիրություն չի եղել:
«Հայոց ցեղասպանության տարելիցին ընդառաջ կարող եմ ցավով արձանագրել, որ մենք այս ողջ ժամանակահատվածում ականատես ենք եղել Թուրքիայի կողմից Հայոց ցեղասպանության ժխտման տարբեր ձևերի: Ժխտումը եղել է հետևողական, իսկ ժխտման ձևերը և բովանդակությունը՝ ոչ։ Դրանք մշտապես ենթարկվել են փոփոխությունների, մեկ փորձել են հավասարության նշան դնել ցեղասպանության կատարողների և զոհերի միջև, իսկ այժմ էլ ցեղասպանության մեջ մեղադրում են դրա զոհերին և արդարացնում կատարողներին։ Հաճախ գործի են դրվում ուղղակի կեղծիքներ, ինչպես օրինակ մեր արխիվների փակ լինելու դրույթը, երբ ցեղասպանությամբ զբաղվող բոլոր մասնագետները գիտեն, որ Հայաստանի արխիվները բաց են։ Ժխտողական մտքի այս վայրիվերումները վկայում են ճշմարտության դեմ դրանց անզորության մասին, իսկ Հայոց ցեղասպանության ճշմարտությունը ճանաչված իրողություն է միջազգային համայնքում»,-ասել է ԱԳՆ մամուլի խոսնակը։
Նա նշել է նաև, որ Ցեղասպանությունը ժխտողականությունը խրախուսում է մարդկության և քաղաքակրթության դեմ նոր հանցագործություններ, ինչի դեմ պայքարը միջազգային համայնքի առաջնային պարտավորությունն է:

Пресс-секретарь МИД Армении Анна Нагдалян, коснувшись заявлений официальной Анкары накануне годовщины Геноцида армян, отметила, что оправдание Геноцида под покровом отрицания – позорное и опасное явление.
Правительство Турции заявило, что «Армения боится открывать свои архивы 1915 года, поскольку после этого у мира появятся доказательства того, что события 1915 года являются не «геноцидом армян», а наоборот – геноцидом и уничтожением мусульманского населения в Османской империи со стороны армянских банд». А на днях министр иностранных дел Турции Мевлют Чавушоглу сказал, что они гордятся своими предками и историей, потому что в их истории никогда не было геноцидов и колониализма.
«Накануне годовщины Геноцида армян должна с сожалением отметить, что все это время мы были свидетелями различных форм отрицания Турцией Геноцида армян. Отрицание было последовательным, но формы и сущность отрицания – нет. Они всегда подвергались изменениям: либо пытались поставить на одну чашу весов виновных и жертв геноцида, либо, как в этом случае, обвинять жертв геноцида и оправдывать виновных. Часто применяются чистые фальсификации, например, о том, что наши архивы якобы закрыты, в то время как все эксперты по геноциду знают, что архивы Армении открыты. Эти неразбериха в сознании отрицателей свидетельствуют об их слабости, а истина о Геноциде армян является признанным в международном сообществе фактом», – отметила пресс-секретарь.
По ее словам, оправдание Геноцида поощряет новые преступления против человечности и цивилизации, и бороться с ним – первостепенное обязательство международного сообщества.