13 Մայիս 2019 - 06:32 AMT
ԼՂ խնդրի կարգավորման սցենարը պետք է ընդունելի լինի բոլոր երեք կողմերի համար: Այդ մասին ասվում է ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի՝ Արցախի, Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև հրադարարի ռեժիմի հաստատման 25-ամյակին նվիրված հայտարարության մեջ:
«Մայիսի 12-ին լրանում է Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության հրադադարի հաստատման 25-ամյակը: Հիմնախնդրի կարգավորմանն առնչվող այս կարևորագույն փաստաթուղթը ստորագրել են Ադրբեջանի պաշտպանության նախարար Մամեդրաֆի Մամեդովը՝ 1994-ի մայիսի 9-ին, ՀՀ պաշտպանության նախարար Սերժ Սարգսյանը՝ մայիսի 10-ին, Լեռնային Ղարաբաղի Պաշտպանության բանակի հրամանատար Սամվել Բաբայանը՝ մայիսի 11-ին:
Հրադադարի մասին գրավոր համաձայնությունն ուժի մեջ է մտել 1994թ. մայիսի 12-ի կեսգիշերին և այս տարիների ընթացքում հայկական կողմերը մշտապես հավատարիմ են եղել և շարունակելու են հավատարիմ մնալ այդ կարևորագույն համաձայնագրի իրականացմանը:
Քառորդ դար է անցել այդ պահից, որի ընթացքում հրադադարը, ցավոք, չի վերածվել խաղաղության։ Ընդգծելով տարածաշրջանի ժողովուրդներին հակամարտության խաղաղ կարգավորմանը նախապատրաստելու կարևորությունը՝ ցանկանում եմ ևս մեկ անգամ նշել, որ հիմնախնդրի կարգավորման սցենարը պետք է ընդունելի լինի բոլոր երեք կողմերի՝ Հայաստանի, Արցախի և Ադրբեջանի ժողովուրդների համար»,-ասվում է վարչապետի հայտարարության մեջ:
Նշվում է, որ առարկայական բանակցություններ և արդյունք հնարավոր են միայն այն դեպքում, երբ Արցախը կներգրավվի այն գործընթացում, որն ի վերջո որոշելու է նրա կարգավիճակն ու ապահովելու է այնտեղ ապրող մարդկանց անվտանգության երաշխիքները:
«Մենք վստահ ենք, որ եռակողմ համաձայնությունն այն իրական հիմքն է, որի հիման վրա հնարավոր է կառուցել երկարատև խաղաղություն և համագործակցություն։
Ցանկանում եմ շեշտել, որ ես՝ որպես Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ, պատրաստ եմ երաշխավորել, որ Հայաստանը շարունակելու է հավատարիմ մնալ հրադադարի պահպանման համաձայնագրի իրականացմանն ու ջանքեր ներդնել՝ հիմնախնդրի կարգավորման և տարածաշրջանում խաղաղության հասնելու նպատակով՝ շարունակելով լինել Լեռնային Ղարաբաղի անվտանգության երաշխավորը:
Հրադադարի շարունակական պահպանումն ու երկխոսությունը խնդրի հանգուցալուծման միջոցներից, թերևս, կարևորագույններն են։ Անհրաժեշտ է զերծ մնալ ատելության միջավայրի, անհանդուրժողականության և լարվածության կուտակումներին ուղղված քայլերից։
Աշխարհում գոյություն չունի որևէ ժողովուրդ, որը խաղաղություն չի ցանկանում։ Եվ չենք կարծում, որ գոյություն ունի որևէ ծնող, ով սահմանին կանգնած իր զավակի համար չցանկանա անամպ երկինք։
Համոզված եմ, որ հայ և ադրբեջանցի ժողովուրդներն արժանի են խաղաղության ու առաջընթացի, ուստի կոչ եմ անում բոլորիս գործել հանուն այս նպատակների»,-ասվում է հայտարարության մեջ։

13 Май 2019 - 09:02 AMT
Премьер-министр Армении Никол Пашинян направил послание по случаю 25-летия установления режима прекращения огня в нагорно-карабахском конфликте. Об этом сообщает пресс-служба премьера РА.
12 мая исполняется 25 лет со дня установления режима прекращения огня в нагорно-карабахском конфликте.
По словам премьера, урегулирование карабахского конфликта должно быть приемлемым для всех трех сторон конфликта.
«Этот важнейший документ по урегулированию конфликта был подписан министром обороны Азербайджана Мамедрафи Мамедовым – 9 мая 1994 года, министром обороны Республики Армения Сержем Саргсяном – 10 мая, командующим Армией обороны Нагорного Карабаха Самвелом Бабаяном – 11 мая. Письменное соглашение о прекращении огня вступило в силу в полночь 12 мая 1994 года, и в течение этих лет армянские стороны всегда были и будут привержены этому важному соглашению.
С тех пор прошло четверть века, и за это время режим прекращение огня, к сожалению, не превратился в мир.
Подчеркивая важность подготовки народов региона к мирному урегулированию конфликта, хочу еще раз отметить, что сценарий урегулирования конфликта должен быть приемлемым для всех трех сторон – народов Армении, Арцаха и Азербайджана», – заявил премьер.
По его словам, предметные переговоры и результаты возможны только в том случае, если Арцах будет вовлечен в процесс, который в конечном итоге определит его статус и обеспечит гарантии безопасности проживающих там людей.
«Мы убеждены, что трехстороннее соглашение является реальной основой, на которой можно построить долгосрочный мир и сотрудничество. Хочу подчеркнуть, что как премьер-министр Республики Армения я готов гарантировать, что Армения будет и впредь придерживаться соглашения о прекращении огня и приложит усилия для решения проблемы и достижения мира в регионе, оставаясь гарантом безопасности Нагорного Карабаха.
Продолжительное соблюдение режима прекращения огня и диалог, пожалуй, являются самыми важными факторами решения проблемы. Необходимо воздерживаться от шагов, направленных на формирование атмосферы ненависти, нетерпимости и напряжения. Нет в мире такого народа, который не хочет мира. И мы не думаем, что существует такой родитель, который не хочет безоблачного неба для своего сына, стоящего на границе.
Я убежден, что армянский и азербайджанский народы заслуживают мира и прогресса, поэтому я призываю всех нас действовать во имя достижения этих целей», – говорится в заявлении Пашиняна.