14 Մայիս 2019 - 10:22 AMT
Գրող Ջորջ Մարտինը հերքել է այն տեղեկությունը, թե ավարտին է հասցրել «Սառույցի և կրակի երգը» վիպաշարի 6-րդ և 7-րդ գրքերը:
Ավելի վաղ այդ մասին հայտնել էին բազմաթիվ արևմտյան ԶԼՄ-ներ՝ դերասան Յեն Մաքելհինի վրա հղումով, որը մինչև 5-րդ եթերաշրջանը «Գահերի խաղում» կատարում էր Բարիսթան Սելմիի դերը: Նա հայտարարել էր, թե գրող Ջորջ Մարտինն արդեն գրել է 6-րդ և 7-րդ գրքերը, սակայն կաշկանդված է «Գահերի խաղի» շոուռաններներ Դևիդ Բենիոֆի և Դեն Ուայսի հետ պայմանագրով, ըստ որի, իբր, չի կարող հրատարակել գրքեր մինչ շոուի ավարտը:
«Ոչ, «Ձմռան քամիներն» ու «Գարնան մասին անուրջները» դեռ ավարտված չեն: «Անուրջները» դեռ նույնիսկ սկսված չեն: Ես 7-րդը չեմ սկսի, մինչև ավարտին չհասցնեմ 6-րդը: Իմ համար տարօրինակ է, որ դա բացատրել է պետք: Երկիրը կլոր է, այն պտտվում է արևի շուրջ, ջուրը թաց է…Զարմանալի է, որ ինչ-որ մեկը գոնե մի պահ հավատացել է դրան: Ինչո՞ւ պիտի տարիներով նստեի ավարտված վեպերի վրա»,-ասել է գրողը, գրում է DTF-ն:
Գրողը նշել է, որ նման ռազմավարությունը ոչ ոքի ձեռնատու չէ, այդ թվում հրատարակչություններին, որոնք աշխարհով մեկ իր գրքերն են հրատարակում: Մարտինն ընդգծել է, որ ոչ մի լրացուցիչ պայմանագիր HBO-ի հետ չի կնքել, ինչպես նաև սերիալի հեղինակների:

14 Май 2019 - 10:03 AMT
Писатель Джордж Мартин отверг информацию о том, что дописал шестую и седьмую книги цикла «Песнь льда и пламени».
Ранее об этом сообщили многие западные СМИ со ссылкой на актера Иэна Макэлхинни, который играл в «Игре престолов» Барристана Селми вплоть до пятого сезона. Макэлхинни заявил, что Мартин уже написал шестую и седьмую книги, однако он связан контрактом с шоураннерами «Игры престолов» Дэвидом Бениоффом и Дэном Уайссом. Согласно договору, писатель якобы не может выпустить романы до завершения телешоу HBO.
«Нет, «Ветра зимы» и «Грезы о весне» не закончены. «Грезы» так и вовсе не начаты. Я не приступлю к седьмой книге, пока не допишу шестую. Для меня странно, что я должен это объяснять. Земля круглая, она вращается вокруг солнца, вода мокрая… Удивительно, что кто-то хотя бы на мгновение поверил в эту историю. Зачем бы я стал сидеть годами над законченным романом?» – отметил писатель, пишет DTF.
Писатель отметил, что подобная стратегия не выгодна никому, в том числе издательствам, которые выпускают его книги по всему миру. Мартин подчеркнул, что не заключал никаких дополнительных контрактов ни с HBO, ни с шоураннерами сериала.