21 Մայիս 2019 - 08:16 AMT
«Բոլորը բոլորի դիմաց» գերիների և ձերբակալված անձանց փոխանակման սկզբունքը չի կարող արդարացնել անպատժելիությունը: Այդ մասին ճեպազրույցի ժամանակ ասել է ԱԳՆ մամուլի խոսնակ Աննա Նաղդալյանը՝ պատասխանելով հարցին, թե արդյոք Հայաստանը համաձայն է Ադրբեջանի առաջարկած երկու կողմում գտնվող գերիներին և ձերբակալված անձանց «բոլորը բոլորի դիմաց» փոխանակելու սկզբունքին։
Նա հավելել է, որ Հայաստանը մշատապես հավատարիմ է իրական մարդասիրական գործողություններին, սակայն դրանք չպետք է հանդուրժեն անպատժելիությունը՝ հատկապես ծանր հանցագործությունների պարագայում և հատկապես այն պարագայում, երբ ականատես ենք լինում մարդու իրավունքների ոլորտում միջազգային իրավունքի խախտումներին, հայտնում է Aysor.am-ը։
«Անչափահասի միտումնավոր սպանությունը ծանր հանցագործություն է ցանկացած հասարակությունում։ Ուստի «բոլորը բոլորի դիմաց» սկզբունքը չպետք է հանդիսանա այն ելքը, որն արդարացնում է անպատժելիությունը և մարդասիրական իրավունքի խախտումները»,-ասել է նա:
Նա հավելել է, որ ատելության հողի վրա հանցագործությունների անպատժելիությունն արդեն իսկ հանգեցնում է նոր հանցագործությունների, իսկ այդ հանցագործության հերոսացումը և դրանք կատարողներին պաշտամունքի առարկա դարձնելն արդեն իսկ ծանր երևույթ է։
«Մենք ականատես ենք եղել, որ մարդասպանության համար դատապարտված անձն արտահանձնվելուց հետո հերոսացվել է միայն այն բանի համար, որ հայ է սպանել», – ասել է բանախոսը։
Ավելի վաղ ՀՀ վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանն, անդրադառնալով Ադրբեջանի՝ «բոլորը բոլորի դիմաց» գերիների փոխանակման առաջարկին, ասել էր.«Մենք պե՞տք է գնանք դրան: Արցախում գտնվող երկու ադրբեջանցուց մեկը դատապարտվել է ցմահ, մյուսը՝ 22 տարով ազատազրկվել է, որովհետև նրանք երկու մարդ են սպանել և մեկ մարդու վիրավորել: Մենք համաձա՞յն ենք ևս երկու «ռամիլ սաֆարով» վերադարձնելու Ադրբեջանին»,- ասել է Փաշինյանը՝ հավելելով, որ հարգանքով է վերաբերվում Կարեն Ղազարյանի ծնողների անհանգստությանը, բայց հայ-վրացական ճանապարհը փակելն իր համար անհասկանալի է:

Пресс-секретарь МИД Армении Анна Нагдалян заявила, что Армения всегда привержена реальным гуманитарным действиям, однако, они не должны поощрять безнаказанность, особенно в случае с тяжкими преступлениями, «когда мы становимся очевидцами нарушений международного гуманитарного права и международного права». Об этом Нагдалян заявила 21 мая на брифинге, отвечая на вопрос об обмене лиц, находящихся в Армении и Азербайджане, по принципу «всех на всех».
«Убийство несовершеннолетнего особо тяжкое преступление в любом обществе. Посему принцип «всех на всех» – это не выход, поскольку может стать поощряющим для нарушения прав человека и международного гуманитарного права. Безнаказанность преступлений на почве ненависти провоцирует новые преступления», – отметила Нагдалян, пишет Aysor.am.
По ее словам, героизация совершения преступлений на почве ненависти и превращение исполнителей этих преступлений в предмет поклонения уже является тяжелым явлением.
«Мы были очевидцами подобного, когда осужденный за убийство после экстрадиции был просто героизирован за то, что он убил армянина. Наша основная цель в том, чтобы пресекать подобные развития в регионе», – отметила Нагдалян.
29 июня 2014 года граждане Азербайджана Шахбаз Гулиев (1968 года рождения), Дильгам Аскеров (1960 года рождения), а также ликвидированный третий участник группы Гасан Гасанов, имея при себе оружие и боеприпасы, незаконно пересекли государственную границу Арцаха (Нагорно-Карабахской Республики) и проникли на территорию Шаумянского района республики с целью осуществления разведывательной деятельности.