Հայերի և չինացիների բարեկամությունը դարերի ու հազարամյակների պատմություն ունի: Այդ մասին ասել է Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանը Չինաստանի Ժողովրդական Հանրապետության պետական խորհրդի անդամ, արտաքին գործերի նախարար Վան Իի գլխավորած պատվիրակության հետ հանդիպմանը:
Բարի գալուստ մաղթելով հյուրերին՝ նախագահ Սարգսյանը նշել է, որ վերջին շրջանում բարձրաստիճան պաշտոնյաների ակտիվ փոխայցելությունները նպաստում են երկու երկների միջև բարեկամության, փոխվստահության ու հարգանքի վրա հիմնված հարաբերությունների խորացմանը: «Մեր ժողովուրդների միջև բարեկամությունը չի սկսվել 1992 թվականին երկու երկրների միջև դիվանագիտական և միջպետական հարաբերությունների հաստատման փաստաթղթով, մեր ժողովուրդները դարերի ու հազարամյակների բարեկամական համագործակցության պատմություն ունեն»,-նշել է նախագահ Սարգսյանը՝ ավելացնելով, որ երկու ժողովուրդները հաջողությամբ համագործակցել են դեռ Մետաքսի ճանապարհի ժամանակաշրջանում:
Նախարար Վան Ին ընդգծել է, որ մեծ է հայ ժողովրդի ներդրումը մարդկային քաղաքակրթության պատմության մեջ: «Մետաքսի մեծ ճանապարհը դեռևս դարեր առաջ միավորել է մեր երկու ժողովուրդներին: Հայ և չինացի ժողովուրդները միմյանց վերաբերվում են փոխադարձ հարգանքով ու համակրանքով, և մեր երկկողմ հարաբերությունները հաստատուն կերպով զարգանում են»,- նշել է Չինաստանի արտգործնախարարը: Նա նաև նախագահ Սարգսյանին է փոխանցել ՉԺՀ նախագահ Սի Ծինփինի բարեմաղթանքները:
Հանդիպմանն անդրադարձ է եղել երկու բարեկամ երկրների միջև առևտրատնտեսական կապերի խորացմանը, «Մեկ գոտի, մեկ ճանապարհ» նախաձեռնության շրջանակում համագործակցության հեռանկարներին, ինչպես նաև նոր տեխնոլոգիաների, կրթության, գիտության ոլորտներում փոխգործակցության զարգացմանը: Երկուստեք համաձայնել են, որ հայ-չինական հարաբերությունները հաջողությամբ զարգանում են և ունեն ընդլայնման լավ հեռանկար, հայտնում է նախագահի մամուլի ծառայությունը:

Президент Армении Армен Саркисян 26 мая принял делегацию во главе с членом Госсовета Китая, главой МИД КНР Ваном И. Об этом сообщает пресс-служба президента РА.
Саркисян отметил, что активные взаимные визиты высокопоставленных чиновников в последнее время способствуют углублению отношений, основанных на дружбе, взаимном доверии и уважении между Арменией и Китаем.
«Дружба между нашими народами началась не в 1992 году – документом, утверждающим дипломатические и межгосударственные отношения наших стран. История сотрудничества наших народов исчисляется тысячелетиями», – сказал Саркисян, добавив, что оба народа успешно сотрудничали еще в эпоху Великого Шелкового пути.
Ван И подчеркнул, что велик вклад армянского народа в историю человеческой цивилизации.
«Еще много веков назад Великий Шелковый путь объединил два наших народа. Армянский и китайский народы относятся друг к другу со взаимным уважением и симпатией, и наши двусторонние отношения убедительным образом доказывают это», – сказал глава МИД Китая. Он также передал президенту РА добрые пожелания главы КНР Си Цзиньпина.
В ходе встречи затрагивались вопросы, касающиеся углубления двусторонних торгово-экономических отношений, перспектив сотрудничества в рамках инициативы «Один пояс, один путь», а также развития сфер технологий, образования, науки.